Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/20918709 www.bgdnes.bg

Доматен молец нападна България

Глобална заплаха за земеделието 

Размножава се бързо и може да унищожи до 100% от реколтата

Доли ТАЧЕВА

Доматен молец напада страната! Опасният вредител се е превърнал в една от най-сериозните заплахи за българските земеделски производители през последните години. Видът, който произхожда от Южна Америка, вече се е установил на територията на цялата страна и може да унищожи до 100% от реколтата при липса на адекватни мерки за контрол.

"У нас е открит е през 2009, в оранжерии на Пловдивска област, но вече е разпространен в цялата страна. Вреди главно по доматите и съвсем слабо по картофи и патладжан. Наблюдаван е по физалис, пипер и градински фасул. Изключително опасен неприятел - може да предизвика 50-100% загуби по доматите", разяснява пред "България Днес" проф. Радослав Андреев, който е сред най-известните ентомолози (специалисти по насекоми) у нас.

Реклама

Гъсениците на вредителя се хранят по всички надземни части. За разлика от ларвите на останалите миниращи молци те пълзя по растителните части, преди да навлязат в тях. Вгризват се в младите връхчета и връхни пъпки, като изгризват сърцевината им, при което растенията се деформират, а пъпките окапват.

"Младите плодчета се деформират и окапват преждевременно, а големите нямат търговска стойност", допълва преподавателят в Аграрния университет - Пловдив.

Доматеният молец е пеперуда с размери 5-7 мм дължина и 8-11 мм при разперени крила. насекомите са нощни, като през деня се крият между листата на растенията и трудно се забелязват. Една от най-опасните характеристики на доматения молец е неговата способност за бързо размножаване. При благоприятни условия една женска може да снесе до 260 яйца, а пълният жизнен цикъл се завършва за 29-38 дни. В отопляемите оранжерии вредителят може да развие до 12 поколения годишно, което обяснява неговото взривно разпространение.

Борбата с доматения молец е особено сложна поради това, че гъсениците се развиват вътре в листата и плодовете. Това прави химическите третирания по-малко ефективни, а вредителят е развил устойчивост към много инсектициди.

"Неприятелят напада доматите, докато растат. Той е изключително адаптивен към условията на средата и към използваните препарати, затова не е възможно да се контролира само чрез едно мероприятие, а трябва да се приложи стратегия, в която да се комбинират превантивни с изтребителните мерки", категоричен е проф. Андреев.

Текстове под снимки:

08-01-1- 

08-01-2- 

Четете още

Баба Надка сади зеленчуци с помощта на изкуствен интелект

Баба Надка сади зеленчуци с помощта на изкуствен интелект

Какво да ядем в жегите?

Какво да ядем в жегите?

Мира Добрева брои домати

Мира Добрева брои домати

Дара го кара на домати и краставици

Дара го кара на домати и краставици

Реклама
Реклама
Реклама