Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/20281510 www.bgdnes.bg

Родни знаменитости в сблъсък за религията в училище

Едни виждат връщане към догмата, други мислят, че идеята е добра, но политиците не могат да я осъществят

Новият предмет "Добродетели и религии", който ще влезе в класните стаи според промените в Закона за предучилищното и училищното образование, естествено предизвиква полярни реакции - някои го одобряват, други - не. Планира се дисциплината да се изучава още от 1-и клас, да бъде в задължителния учебен план, но да не се пишат оценки.

Реклама

"България Днес" потърси за коментар по темата известни хора.

"Идеята поначало е много хубава и бих я подкрепил, ако не беше предложена от точно тези управници. На какви точно "добродетели" биха учили децата ни хора, които са толкова компрометирани? Поредни години Българската патриаршия предлага да се въведе изучаването на християнската религия, но незнайно защо това оставаше неуважено. Всички се гордеем с християнските си корени и как те са запазили българщината, но когато искаме да говорим за морал, мнозина не оценяват, че всъщност той се корени именно в християнските ценности. За съжаление голяма част от обществото ни се е отдалечило от тях. Не бих доверил обучението на децата си на морал от хора, които не са демонстрирали такъв", категоричен е актьорът Ивайло Захариев, татко на две момчета.

Неговият колега и тв водещ Васил Мавриков, който има три дъщери, коментира така: "Когато липсва връзката между родител и дете, няма учебен предмет, който да компенсира добродетели и вяра в него. Детето има нужда от добри примери и вяра в себе си, приети в семейна среда. Другото е чиновнически джихад, който се опитва чрез утопични теории да внуши морални ценности. Ключът е в изграждането у детето на съзнателно ниво на семейни ценности".

"Много се радвам, че ще има такъв предмет, много беше нужен за бъдещето на нашите деца! Ако в програмата има и часове за това те да творят добро за хора в нужда, или на фокус да е достоен пример на известни хора, още по-добре", смята пък Дичо Христов, който е баща на две момиченца.

"Не съм запознат с подробности, но ми се струва добра идея", заяви Устата, докато пътува из света с шоуто си.

Светльо Витков, който от години преподава карате-до на млади хора, освен всичките му останали занимания, а също е участвал в кампании в училища за това как да се дава добър пример и да се работи срещу агресията там, се изпълва предимно с въпроси по тази тема: "Първото, което от МОН трябва да разяснят, е: каква е целта и с каква практическа учебна програма и методология ще я постигнат. Какви са примерите в други европейски държави. Защо е нужен този предмет? Кой ще го води и какъв ценз трябва да има преподавателят? В противен случай това е подхвърлена тема, която има за цел да измести фокуса от проблемите в образователната програма!".

Реклама

"Защо бе, хора, погрешно изпаднали в ролята на управляващи, защо бе, всеки ден ни късате джигера с нещо? И въвеждате в първи клас час по "Добродетели и религии", изригна и журналистката Лияна Панделиева. Тя продължава: "Какво сме ви направили, управляващите, та ни се подигравате ден след ден, неуморни в неудържимата си добродетелност и напълно безполезни във всяка сфера, където е нужна здрава държавна воля и работа в интерес на тъпото, просто население?". Панделиева не отрича, че българите сме вярващ народ: "То не са кукери, нестинари, наричания, магии, пълзене под маси за здраве. А предметът "Добродетели и религии" ще е така добродетелен, че по него няма да се изпитва, нито да се пишат оценки - само децата ще се тъпчат с верски добрини". Панделиева пита още, ако в един първи клас са събрани християнче, мюсюлманче и еврейче: "Коя религия по-точно ще бъде носител на добродетелта?".

Според Панделиева българското образование целенасочено върви в една и недвусмислено ясна посока - да задължи родителите да преминат към домашно обучение, да намерят онлайн училища, където и да е по света, но да спасят наследниците си от безумията на нашата система. "Въпрос на много малко време е родители да направят свои клубове, сами да откриват компетентни специалисти, защото и сега 80% от учениците ходят при частни учители, и да превърнат ученето в ценност, изпълнена с полезни познания, пътувания, трупане на личен опит и в края на годината децата ще покриват държавните нормативи", убедена е още Панделиева.

"И можем да сме напълно сигурни, че нито един родител няма да подходи към познанията на детето си с религия. Наясно сме, защото не сме в ХV век, не сме и в ХVII век, а живеем в ХХI век", отсича още Панделиева.

Тя иронично разказва за твърденията на Янка Такева, че 68% от преподавателите били твърдо "За" въвеждане на задължителен предмет по добродетелност и пак иронично споменава и проучването на "Тренд", посочило, че 57% от българите подкрепяли изучаване на религия в училище.

"До началото на идната учебна година остава достатъчно време та тази добродетелна дивотия да отпадне завинаги. Защото упражненията за сметка на деца по всички възможни начини ще обърнат каруцата, и то с невиждана досега ярост", заключва с твърдост Панделиева.

Граждани протестират с писмо

Две петиции по темата вървят в пространството. Едната е създадена от гражданин на име Мартин Петров от Ирландия. "МОН иска да въведе нов предмет - "Добродетели и религии". Звучи невинно, но всъщност е опит да се върне религиозната догма в класната стая. Това е проблем, защото училището трябва да учи децата да мислят, не да вярват сляпо, защото моралът не е религиозен патент - той се възпитава чрез съпричастност, критическо мислене и свобода. Вярата е личен избор, не държавна политика", се твърди в писмото.

Другата е срещу задължителното изучаване на религия в училищата, създадена от преводач Ирина Манушева. "Без ни най-малко да омаловажаваме историческото, културното и общественото значение на религията и нейните институции и с дълбоко уважение към вярата и вярващите, каквито са и много от нас, бихме искали своевременно да заявим категорично несъгласие с идеята за задължително религиозно обучение в рамките на предучилищното и училищното образование", се казва в него.

Четете още

Отец Кирил Попов от храм "Св. Неделя": Постът е подвиг, с него се спасяваме

Отец Кирил Попов от храм "Св. Неделя": Постът е подвиг, с него се спасяваме

60% одобряват изучаването на религия в училище
60% одобряват изучаването на религия в училище

60% одобряват изучаването на религия в училище

Религията влиза в Бургаския университет

Религията влиза в Бургаския университет

Лияна Панделиева повдигна 5 въпроса за българските деца

Лияна Панделиева повдигна 5 въпроса за българските деца

Реклама
Реклама
Реклама