Антични статуи са топнаходките на 2024-а
Успешна година за археологията ни
Хераклея Синтика и Перперикон бяха най-щедри на разкрития
2024 г. даде урожай за родната археология. През лятото специалистите изровиха значителен брой статуи със световно значение. Археолозите се натъкнаха на множество артефакти, които обогатиха културното наследство на страната ни и ни прославиха по целия свят. За пореден път доказахме, че по нашите земи са бродели велики хора, които са оставили своя отпечатък за поколения напред.
Римски държавник се появи в Хераклея Синтика
Най-голямата находка на годината определено си остана статуята на римския държавник от античния храм Хераклея Синтика. В началото на юли археолозите начело с проф. Людмил Вагалински съвсем случайно изровиха скулптурата от канал в древния град край Рупите. С височина от цели 2,10 м и тегло от близо тон, статуята разпали интереса на цялото общество и доби световна популярност. Първоначално историците смятаха, че изобразява древногръцкия бог Хермес, но по-късно стана ясно, че носи лика на римски държавник. Прекрасната находка е на 2000 години. Мястото, където я откриват, крие много тайни, но е частна собственост, което определено затрудни работата на специалистите. Ценната фигура в момента се помещава в петричкия музей, където всеки посетител може да я види.
Български археолози начело с проф. Вагалински търсят храм на Херакъл по изровен крак на статуя. Още преди няколко години по време на разкопки в Хераклея Синтика учените попадат на фрагменти от обществена сграда с каменен под, върху който лежат части от голяма статуя на Херакъл - крак и кривак с човешки размери, които са моделирани майсторски. Хипотетичният храм на героя, който е дал името на града - Хераклея, се намира в източния край на централния площад. Предполагаемото място ще донесе важна историческа информация според Вагалински. Специалистите се надяват да възобновят разкопките през пролетта на идната година, но имат опасения, че финансирането отново ще закъснее.
Безглава фигура в големия канал
На втора мраморна статуя се натъкнаха археолозите в края на септември в античния град Хераклея Синтика. И тази находка бе намерена в Големия канал. Фигурата е с приблизителните размери на скулптурата на римския държавник и е изровена с лице към стената. Изработена е от бял мрамор и първоначално бе намерена без глава и дясна китка. Носи лика на мъж. Ръководителят на разкопките проф. Людмил Вагалински сподели, че шансът главата да бъде намерена е много малък, но се случи чудо и само след три дни я откриха. В момента фигурата се реставрира и ще бъде показана на аудиторията на Деня на българските археолози (14 февруари) в Националния археологически музей. Тя ще бъде изложена там за кратък период, след което ще бъде върната при другата статуя в Петрич.
Гай Марий Хермоген изскочи от жп гара
Мраморна римска статуя на мъж в човешки ръст бе намерена през октомври. Статуята е открита в пясък при разкопки на нов строеж в района на жп гарата във Варна. Предприемачът, който строи обекта, сам е докладвал невероятното откритие и намерил начин да го остави до археологическия музей в морския град. Учените са направо без думи, защото статуята е запазена на 99% с много леки драскотини. Датира от II век, най-вероятно от третата четвърт от столетието. Мъжът от фигурата се е казвал Гай Марий Хермоген, ако се съди по името, изписано върху нея.
Хобитският град край Перперикон
Същински хобитски град бе намерен край Перперикон през октомври. Мястото представлява комплекс от отделни жилища от XIII-XIV век в Южния квартал, вкопани дълбоко в земята. Къщите имат само вътрешно лице и не притежават стени нагоре. Намерените жилища са едностайни, много рядко двустайни, с квадратура между 15 и 22 кв. м. В едно такова жилище е живеело цяло семейство - хранели се, отглеждали децата си и правели брашно. Такива домове са откривани и преди в Перперикон, но не с такава концентрация - намерените тази година са около 100. Професор Николай Овчаров, който ръководи разкопките, споделя, че оприличава града на хобитски, защото преди месеци ходил в Нова Зеландия, където видял прочутото селище, което е декор от "Властелинът на пръстените", което много напомняло на откритото на Перперикон.
Непозната цивилизация край Дунав
Следи от непозната цивилизация лежат под видинското село Балей. Археолозите разкриват най-големия некропол в Северните Балкани от II хилядолетие пр. Хр. Под къщите на местните са заровени дълбоко пазени тайни, които чакат да бъдат разгадани. Жителите сами позволяват на специалистите да копаят под имотите им, а новите открития не спират да ги изненадват. До момента се знае, че селището е просъществувало 350-400 години. Хората са обитавали двата бряга на река Дунав, живеели са на големи фамилии по десетина човека. През последните 11 месеца учените разкриват 10 нови гробни съоръжения и редица ценни предмети. Гробовете представляват големи съдове, заровени в земята, наподобяващи днешните урни.
Ученици търсят съкровища край нос Калиакра
Учениците тръгнаха на лов за съкровища край нос Калиакра. И тази година доброволци от Националната гимназия по древни езици и култури в София се включиха в разкопките. През август децата помагат на екипа на доц. д-р Бони Петрунова. Тяхната помощ е изключително ценна за проучванията и насочва вниманието им към опазването на културното наследство на България. Самата Петрунова споделя, че тийнейджърите са будни и имат голям интерес и желание да открият нови и нови ценни предмети. За благодарност специалистите ги даряват със сертификати и дребни подаръчета за спомен.
Две църкви една върху друга
Две църкви са построени една върху друга. Това представлява археологическият обект "Света Богородица- Живоносен източник", който се намира само на метри пешеходно разстояние от китното градче Мелник, по пътя за Роженския манастир. Двете сгради са построени една върху друга, защото по-старата - средновековната, била в руини. На нейно място издигат нова възрожденска църква. Находките на мястото е трудно да се изброят - редица предмети, съдове и най-интересното - фрагменти от средновековна живопис, които се намират в лабораторията на Националния исторически музей. Впечатляващият обект трябва да бъде консервиран.