Паскал Пиперков: Бог и св.Иван Рилски ме избраха за поклонническия поход до Рилския манастир
Светецът ме закриля от небето, казва църковният певец и главен асистент във Великотърновския университет
"Чувствам небесната закрила и по някакъв начин приятелство на св. Иван Рилски. Мотивацията ми идва отвътре. Имах вдъхновението, силите и увереността, че ще докараме похода докрай. Имах и смирение. Когато тръгнах, си казах: Докъдето Господ позволи."
Това сподели пред "България Днес" Паскал Пиперков, който и тази година организира и поведе първия по рода си Национален поклоннически поход "Светият път" в почит на пренасянето на мощите на св. Иван Рилски от Велико Търново до Рилския манастир.
Над 200 поклонници поеха на път пеша от старата столица на 30 юни, а пристигането на гроба на св. Иван Рилски бе на 12 август.
"25 души влязохме в Рилския манастир. Носихме с нас два кръста, хоругва и икони на св. Иван Рилски, Света Троица и Св. Богородица. Светецът и Бог сами привличат хората, които да се включат.", разказа Пиперков.
Пиперков е главен асистент и доктор във Великотърновския университет, където преподава в катедрата по алгебра и геометрия. Извън академичната общност е църковен четец и певец в катедралния храм "Рождество на Пресвета Богородица" в старата столица.
"През 2014 г. участвах в поклонническия път "Рилският чудотворец". Оттам се вдъхнових, че пътувайки с молитва и общение между хората с колективна молитва и съпричастност, се получава много душеполезно. Още тогава бях сигурен, че ще работя за това походът да не бъде само от София, а да тръгва от Велико Търново. Тогава осъзнах, че светията е бил с мен през цялото време - чрез молитвите и пеенето на тропара", казва вярващият човек.
Повече от месец групата крачела целодневно през планини, долини и реки. Борбата е с 40-градусовите жеги през деня и високите храсти след големите дъждове и избуялата растителност през юли.
"Всеки ден започвахме с оптимизъм и увереност, че ще се справим с трудностите. Те бяха и откъм терен, и атмосферни условия, човешки взаимоотношения, но ние намирахме сили и възможности да ги преодолеем. И това са малките чудеса. В края на деня бяхме изтощени, но на сутринта се събуждахме със сили, бодрост и желание да продължим напред. Даваха ни се сили да преодоляваме трудностите", казва Пиперков.
И добавя:"Работата по организирането на събитието е целогодишна - уточняване на маршрута, прочистване и картиране, популяризиране. приемаме помощ за теренната работа, отворени сме за срещи и обсъждания. Очакваме да се включат нови участници".