Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/sport/article/11257583 www.bgdnes.bg

Вицепрезидентът Атанас Фурнаджиев: Оттеглих се от БФС!

Вицепрезидентът на Българския футболен съюз Атанас Фурнаджиев вече не участва активно в управлението на футбола. Това разкри самият той пред "България Днес". Дясната ръка на Борислав Михайлов е решил да насочи цялото си внимание към своите частни фирми, които управлява. Така Боби реално остава без един от силните си хора в екипа.

"Вече умишлено съм се отдръпнал от управлението на футбола. Това си е мое решение. Не е свързано с водената от сегашното ръководство политика. Официално продължавам да се водя вицепрезидент и не обмислям документално да подавам оставка", обясни роденият през 1970 г. в Банско бизнесмен. Фурнаджиев е завършил УНСС с бакалавърска степен счетоводство и контрол, впоследствие става и магистър по външнотърговска дейност. От години е директор на компанията "Форд Мото-Пфое" и собственик на елитния хотелски комплекс "Белведере Холидей Клуб" в Банско. Фурнаджиев коментира как ще се развие битката между Михайлов и Бербатов за президентското място в БФС.

Реклама

"Влизаме в едни съдебни спорове, които ще продължат с години. При всички положения съдът ще трябва да се произнесе. Това започна още от конгреса през есента, който беше обжалван. Чисто юридически, докато няма съдебно решение, няма как да се коментира каквото и да било. Жалбите бяха внесени от опозицията. Как може Бербатов да бъде вписан в Търговския регистър като президент на БФС със само 80 клуба, присъствали на конгреса му? И само един от професионалния футбол. Това е абсолютно несериозно! Има общо около 600 клуба, членове на БФС", разясни Фурнаджиев. Според него, който и да поеме футболния съюз, това няма да реши проблемите на този спорт.

"Правилното решение е да се подкрепя футболът от всички, но няма консенсус по тази тема. В момента в България няма достатъчно финансиране на мъжкия футбол, а да не говорим за детско-юношеския. Трябва да се назначат треньори, които да са завършили сериозни школи и да работят по съвременни методики. Това обаче струва пари. Финансирането трябва да дойде от бизнеса, от държавата, от общините - всички заедно. Когато даден областен град има един голям клуб, за него трябва да се грижи както общината, така областната управа, местните бизнесмени", смята вицепрезидентът на БФС. Той даде и пример как работят в някои от страните джуджета в Европа.

"Преди дни при юношите Люксембург победи Англия с 2:0. Тези малки държави инвестират много средства основно в детско-юношеския футбол и вече имат резултати. Да не говорим за една Исландия, която дава по 120 милиона евро на година във футбол. Техните деца се тренират от едни от най-добрите треньори. Заплащането им е между 10 и 15 хиляди евро на месец. А нашите наставници в школите получават около хиляда лева, или 20-30 пъти по-малко. Футболът трябва да бъде държавна политика. Футболният съюз е само организатор на състезанията. Няма бюджет и средства, с които да финансира тези дейности. Няма никакво значение кой ще дойде в БФС, резултатът ще бъде същият", категоричен е Атанас Фурнаджиев.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама