Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/shou/article/20513274 www.bgdnes.bg

Брадати лешояди заживяват край крепост

За първи път в българската природа 

Балкан, Боев и Лайф ще бъдат освободени край Сливен 

Доли ТАЧЕВА

Брадати лешояди ще заживеят в България! Първото освобождаване на вида, който е символ на защитата на българската природа, ще се случи в събота, 17 май.

"Събитието ще се проведе в средновековната крепост Туида край Сливен, откъдето ще пуснем три брадати лешояда. Нашият екип работи по възстановяването на вида от 30 години и най-накрая дойде моментът, в който може да пуснем птиците в дивата природа. Процесът е трудоемък и дълъг, но си заслужава", коментира пред "България Днес" биологът Симеон Марин, който е част от проекта за възстановяването на брадатия лешояд по нашите земи.

Реклама

Символ на българската природозащита, грабливата птица изчезва като гнездяща от територията на страната още миналия век. През май 1972 г. е намерен последният умрял екземпляр. Утре Балкан, Боев и Лайф ще бъдат настанени в новите си домове, като надеждите са да успеят да се адаптират и да започнат да създават поколение.

"Изградили сме специални гнезда и ще ги оставим сами да се почувстват готови да излетят. Предполагаме, че това ще стане до месец. През това време ще ги наблюдаваме денонощно, всеки ден ще ги храним и ще пускаме интересни моменти с тях на страницата ни в интернет", допълва биологът.

Балкан е най-малкият първенец в групата. Той е роден в спасителния център Зелени Балкани в Стара Загора. Боев и Лайф пристигнаха специално от Чехия в сряда и са малко по-големи от него. Връщането на вида в българската природа се оказва трудно, тъй като брадатите лешояди узряват полово чак на 12-13 години. Снасят по 1-2 яйца и в началото отглеждането на малките не винаги е успешно. В спасителния център има още три двойки брадати лешояди, които специалистите изчакват да пораснат и да могат да дават поколение. Видът се води една от най-едрите грабливи птици. Възрастните индивиди се отличават с ясен лицев рисунък, като на подбрадието образуват своебразна "брада". Дължината на тялото е 100-115 см, а размахът на крилете е от 2,30 до 2,80 м.

Четете още

Лешояди отлетяха на свобода, пуснаха ги в Кресненското дефиле

Лешояди отлетяха на свобода, пуснаха ги в Кресненското дефиле

Белоглави лешояди отровени край Симитли

Белоглави лешояди отровени край Симитли

Черни лешояди от Испания се заселват в Родопите

Черни лешояди от Испания се заселват в Родопите

Излюпи се първото яйце от лешояд у нас

Излюпи се първото яйце от лешояд у нас

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама