Всички рибари на Бари! (Репортаж със снимки от Адриатика)
*Свети Никола помага за добра слука
*Адриатика дарява с морски вкусотии, ловят от крайбрежната алея на хляб
Добромир ДОБРЕВ, наш пратеник в Италия
Няма как да дойдеш до италианския град Бари и да не се докоснеш до мощите на свети Николай Чудотворец. Освен покровител на моряците, на банкерите и на животните той е такъв и за риболовците. Мощите му се пазят и до днес в криптата на внушителната базилика "Сан Никола", разположена в стария град. А когато си само на метри от Адриатическо море, слуката сякаш свише е гарантирана.
Бари е столица на автономния регион Пулия. Градът води началото си от преди повече от 2000 години и вероятно е бил основан от гърците. Това е и най-голямото пристанищно селище на Адриатика с население около 317 хиляди души. Все повече българи го посещават заради близостта му и сравнително евтините самолетни билети. Полетът от София до Бари трае малко повече от час, а на италианска земя се пренасяш на съвсем мек климат и изобилие от палми. Железопътният транспорт е много добре развит.
Крайбрежната алея, осеяна с пейки и фенери, обикаля голяма част от града. А на нея често могат да се видят любители с въдица в ръце. Пред "България Днес" местните рибари разкриха, че по това време от годината търсят основно кефали и риби от семейството на ципурите. Лови се предимно на плувка, като на куката се закача топче намачкан хляб. Стръвта пада често и трябва да се презарежда на всяко замятане, но за сметка на това е любим деликатес за местните видове.
А ако не успеете да си наловите сами, то не е проблем да си осигурите риба за вечеря и на близкото пристанище, където е обособено рибно пазарче. Всяка сутрин моряци излизат с лодките си и предлагат улова на минувачите.
Сега най-чест е уловът на морски юнкер, или наричан още зеленушка (риба от семейството на лапините). Хващат се морски дракони, както и всякакви разнородни дребосъци, чиято цена е по 15 евро килото. По-елитните видове като лавраци, групери и дорадо се котират значително повече и се разпродават още рано-рано. Тук може да се открият и дребни октоподи, които вървят по 20 евро за килограм, както и деликатеси като скариди, миди и стриди.
Има и трети вариант, а именно някои рибни ресторантчета, пръснати из центъра на Бари. Особено популярно е бистрото при Николаус, в което ни предлагат да си изберем риба от леда върху щанда. Мерят я на кантар и я готвят на момента.
Предлагат ни като деликатес рибата скорпион срещу 35 евро плюс още 5 за сготвянето. Другите най-продавани видове са зубан, мерлуза, барбун. Задължително опитайте хрупкавите калмари, мидите с паста, както и суровите стриди.
Наслука!
Какво да посетите наоколо
Сред основните забележителности в Бари, които си заслужава да посетите, освен базиликата "Св. Никола" са Норманският замък, издигнат през 1131 г. от краля на Сицилия Рожер II, катедралата "Сан Сабино" - пример за римската архитектура, сградата на операта "Петруцели", театър "Маргарита". Посетете ботаническата университетска градина и се разходете из тесните улички на старата част на града.
На юг се намира град Лече, наричан Флоренция на Пулия. Матера е градът в скалите. Някога населението там живеело в издълбаните пещери. Заради лошите условия на живот през 50-те години жителите на пещерите са принудително изселени и това се превърнало в едно призрачно място край дълбок каньон. Тези скали се превръщат в декор за много филми, включително "Страстите Христови". Днес привличат милиони туристи.
Алберобело е може би най-живописната дестинация около Бари - с белите си каменни къщички с остри покриви, наричани трули. Сякаш сте в дома на смърфовете от анимационното филмче.
Посетете морските градчета Полиняно а Маре с прословутото плажче, сгушено между високите скали.
Не пропускайте и съседния град Монополи, обграден от крепостна стена и пазещ замък на Карлос V от 16-и век.