При акция на Кьовеши "Ненаситните": 10 задържани за внос на блъснати брички от САЩ

Престъпна схема за внос на катастрофирали коли от САЩ е разбита от европрокуратурата! Хората на Лаура Кьовеши разкриват грандиозната организация, която е спечелила над 31 млн. евро, пробутвайки опасни таратайки на пазара в Източна Европа.
Разследването се води в 18 държави и се простира от САЩ до Русия. Измамниците са пуснали пипала в редица държави като Канада, Ирландия и Великобритания, както и 11 страни от ЕС. Следствени действия са извършвани в България, Естония, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Холандия, Португалия, Румъния и Испания. Като един от босовете е сочен литовски гражданин, а като заподозрени са разпитани 18 негови сънародници. Разследвани са и руснаци.
По случая са извършени над 200 претърсвания в 10 държави, уточняват от Европейската прокуратура. Според разследващите голямата престъпна организация внасяла повредени автомобили от Съединените щати, част от които трябвало да се разглобят за скрап, и ги препродавала след козметичен ремонт, като укривала мита и ДДС.
Оказва се, че групата е купувала чрез търгове или от застрахователни компании голям брой очукани автомобили, които са тежко ударени при катастрофи. След това превозните средства пристигали в Европейския съюз със скрита търговска история. За целта е използвана мрежа от фиктивни компании и фалшиви фактури, за да се прикрие произходът на автомобилите.
Бричките са разтоварвани на различни пристанища като Антверпен в Белгия, Бремерхафен в Германия, Клайпеда в Литва и Ротердам в Нидерландия. За да се избегне плащането на мита, са представяни фалшиви фактури за по-ниска стойност на колите.
След това смачканите возила се транспортирали по суша до Литва, където са ремонтирани в автосервизи. Ремонтите били само повърхностни, за да изглеждат колите като нови и да преминат техническите проверки. Тогава се изкарвали на пазара в Германия или в други страни членки, където автомобилите се представяли като такива, които никога не са претърпявали инциденти. Шиткали се на по-ниска цена на пазарите в Източна Европа.
Автомобилите имали скрити щети, като например липсващи въздушни възглавници или други сериозни проблеми със сигурността. Така клиентите купували опасно превозно средство на висока цена. Това крие сериозни опасности и за пътната безопасност в Европа, алармират експерти.
Щетите, причинени от тези престъпни дейности, се оценяват на най-малко 31 милиона евро неплатен ДДС и мита. Запорирани са 26,5 милиона евро по сметки и са конфискувани 116 автомобила на стойност около 2,3 милиона евро. Иззети са половин милион евро в брой и луксозни предмети. Конфискувани са също имоти, парцели и фирмени дялове на стойност 5,1 милиона евро.
Босовете от Литва и Русия
Литовската клетка на организираната престъпна група е създадена през 2020 г. Тя е използвала компании в България, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Холандия и Румъния, за да прикрие чрез измама истинските обороти от търговията със стари и очукани коли. Само от Литва са продадени поне 16 500 автомобила на стойност 144 милиона евро. С по-ниската пазарна цена се създава и нелоялна конкуренция.
Съвместните усилия на Европейската прокуратура и партньорите й на национално ниво успяват да разкрият сложната схема, чиито лидери са от Русия и Литва. Заподозрени са и десетки дилъри на автомобили. От България в разнищването на престъпната дейност се включва Националната следствена служба.