БГ фирми в схема за точене на 113 млн. евро в Италия
Хеликоптер и кучета, които надушват кеш, в акцията на Кьовеши
Парите от далаверите с дрехи и аксесоари са препирани чрез китайска подземна банка
Български фирми са участвали в грандиозна схема за източване на ДДС и пране на пари за 113 милиона евро в Италия! Аферата е разбита от Европейската прокуратура, съобщават подопечните на Лаура Кьовеши.
Криминалисти и различни институции от няколко страни успяват да разобличат аферата с данъчните измами. Финансисти от Икономическата полиция в Милано разкриват сложната международна схема, извършена чрез липсващи търговци или т.нар. фирми бушони от България и Гърция. Далаверите ставали с контейнери с китайски дрехи и аксесоари, които минават транзитно през южната ни съседка и са пускани за търговия на Апенините. Това се случва след сложни врътки с призрачни компании, базирани и в България, посочват разследващите. Целта е да се прикрие произходът на стоките. Така мошениците успяват да направят оборот от над 500 милиона евро и си спестяват плащането на ДДС и мита.
Разследването е подпомогнато от българската Национална агенция по приходите (НАП), германската държавна криминална полиция от Хесен и Главната дирекция на Гърция на отдела за финансови и икономически престъпления, уточняват от европрокуратурата.
Финансовата гвардия открива, че спечелените милиони са узаконени чрез сложна система за пране на пари, създадена от китайската престъпна организация. Използвана е т.нар. китайска подземна банка - нелегална банка, с незаконни и скрити клонове, където организацията събира и съхранява пари в брой и ги доставя на клиенти, които предварително са поръчали тегленето им.
Парите са теглени директно на гишетата или изпращани до различни региони на Италия чрез куриери, но също така са прехвърляни в чужбина чрез виртуални сметки, базирани в други европейски страни, но реално в Китай. Клиентите, включително италиански предприемачи, благодарение на фалшивите фактури превеждали пари в Италия и чужбина, а след това си връщали превода през китайската банка. Пералнята за пари е взимала процент от сумата като комисиона. Изпраните пари са инвестирани обратно в италианската икономика.
Криминалистите разкриват, че незаконните печалби са инвестирани в бизнеси с ресторанти, автокъщи, в недвижими имоти и др. Паричните средства са непостоянни и следователно необходимостта от налични пари е сведена до минимум, тъй като те могат да бъде обект на задържане, изземване или дори кражба, обясняват ченгетата.
В спецакцията срещу дедесарите участват 250 финансисти, 80 служебни коли, хеликоптер, четири екипа с кучета за намиране на пари в брой. Използвано е скенерно оборудване за търсене на кухини. Тарашени са адреси в 20 града в регионите Марке, Емилия Романя, Пулия, Венето, Тоскана, Ломбардия, Абруцо, Кампания, Пиемонте и Лацио.
Около 40 души са заподозрени като участници в ДДС измами, престъпно сдружаване и пране на пари. Седем са задържаните, от които двама сочени за шефове на престъпната организация. Петима са пуснати под домашен арест с електронна гривна за проследяване, а двама ще трябва да се явяват пред полицията..
Запори са наложени на 33-ма души, сред които и двамата тартори. Иззети са авоари и финансови активи на стойност над 116 милиона евро. Запорирани са 9 недвижими имота, пет ресторанта, разплащателни сметки и луксозни автомобили, с които разполагат обвинените. Възбрана е наложена на търговски център в Чивитанова, където се помещават различни обекти, управлявани от китайци.
За момента няма яснота кои точно са били българските фирми и техните собственици, които са участвали в престъпната схема. Няма и яснота как точно са участвали те и колко ДДС са успели да източат.
Врътки с препарати и напитки
Измами на български фирми за над 30 млн. евро чрез бизнес с напитки и препарати са разкрити от финансовата гвардия през лятото. Подопечните на Кьовеши разкриват сложна въртележка с 16 кухи фирми за доставка на стоки, които реално никога не са напускали италианските складове. Шашмите са разкрити след използване на джипиеси, които доказват, че пратките не са били в чужбина. Закопчани са законният представител и търговският директор на две от компаниите.