Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/9115670 www.bgdnes.bg

Акушерка №1 в Европа Петя Запрянова: Младите бягат,заплащането ни е на дъното

Имахме няколко родилки с коронавирус, бебетата са здрави 

КОЯ Е ТЯ

Петя Запрянова практикува акушерство повече от 37 години. Завършва магистърска степен по управление на здравни грижи през 2000 г. в Медицинския университет - София. Тя е член на Алианса на българските акушерки, консултант по кърмене към Националната асоциация "Подкрепа за кърмене" и провежда курсове за подготовка на бъдещи родители. Работи в многопрофилна болница "Св. Георги" в Пловдив.
Преди дни Запрянова бе отличена като акушерка №1 в Европа на специализираните международни награди "Кейт Грейнджър", които се дават за вдъхновяваща работа и състрадателна грижа.

Виктория СТОЯНОВА

- Избрана сте за акушерка №1 в Европа на международния здравен конкурс "Кейт Грейнджър 2020" в категория "Акушерство". Как стигнахте до този конкурс?
- Аз съм член на УС на Алианса на българските акушерки, който пък е член на международните европейски организации на акушерките ICM и EMA. Колегите от България са ме номинирали, аз го разбрах, след като те се прибраха от чужбина. Последва дълъг период на събиране на информация, пращане на CV-тa, интервюта и др. На финалния етап бяхме избрани 5 акушерки от цяла Европа и журито пожела видеоинтервю с всяка от нас, в което да бъде представена работата ни. Заснех интервюто в болницата, в която работя, и разказах с какво се занимавам в последните 5 години. Пряката ми работа е старша акушерка на родилно отделение, след това съм член на Алианса на българските акушерски и на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи към Националния съвет по качество. Разказах за всичко това, явно видеото ги е впечатлило много и от 5-те финалисти аз взех първо място. За мен е голяма гордост, че представих подобаващо България, Алианса и себе си. Награждаването се осъществи онлайн на 4 септември. Удовлетворена съм, че колегите, които са ме номинирали, виждат в мое лице достойна кандидатура и оправдах техните очаквания. Мисля, че това е гордост за цялата акушерска гилдия у нас. Надявам се и да е добър пример за младите акушерки. Тази организация "Кейт Грейнджър" има клонове в цяла Европа и се грижи за по-доброто и качествено обслужване на пациентите.
- Каква беше конкуренцията?
- В категория "Акушерки" не знам точната бройка, но е имало представители от всички държави в Европа, членки на Европейската конфедерация на акушерките. Конкуренцията беше сериозна. Радвам се, че успях да покажа, че въпреки тежките условия, пандемията, неуредиците със здравната система, липсата на стандарти, трудната работа има хора специалисти и професионалисти, които работят с любов.
- От дълги години сте акушер, променя ли се към по-добро професията?
- Всекидневието ни е трудно, отговорността - голяма. В последно време приоритет се дава на оперативните раждания. От недобра информираност жените избират секцио, смятат, че това е по-лесният и интелигентен начин на раждане. В XXI век според тях не е редно жената да се мъчи, което, разбира се, е против природните закони. Природата е отредила, че това е естествена поява на живот. От това няма нищо по-хубаво, защото след 2 часа жената става, ходи и поема грижите за бебето, докато оперативното раждане крие своите рискове. Разбира се, ако има медицински проблеми, които налагат секцио, трябва да се спазят.
- Има тревожни данни за намаляване на желаещите да работят в тази сфера, как може да се избегне крах в тази професия?
- Мисленето на младите хора е различно и комерсиално. По-престижни са добре платените професии. Заплатата на акушер е много ниска, ако не и най-ниската у нас, което не е достойно. А професията е трудна, отговорна, денонощен труд. Заплащането трябва да е адекватно на отговорността. И затова младите бягат от тази професия.
- Защо решихте да сте акушерка?
- Честно казано, това не ми е било първо желание. Приеха ме в университета по второ желание, може да се каже, че попаднах случайно в професията. Но още първите дни толкова много ми хареса и заобичах тази професия, че нито за миг не съжалих, че я практикувам. Явно съдбата си знае работата. Когато работиш с любов и даряваш щастие в ръцете на младите хора, тези награди идват като естествено развитие на нещата. Преминала съм през всички стъпала на професията и всяка жена има нужда от акушерка до себе си във всички възрасти, като се почне от бременната, раждаща, родилка, майката с бебето, зрялата жена в менопаузата. Във всички тези етапи една жена се нуждае от акушерка. Именно затова работи Алиансът - да се въведат добрите акушерски практики и у нас, за професионалното израстване на българската акушерка и за повишаване на авторитета на тази професия в обществото. Защото акушерството става все по-непрестижно и неуважавано заради ниското заплащане. Затова и има отлив от тази професия.
- Имали ли сте съмнения дали да практикувате в България, или да заминете в чужбина?
- Чужбина никога не е стояла пред мен, нямала съм сериозни причини, заради които да пожелая да живея и работя извън България. Тук е семейството ми. Неудовлетворението от ниското заплащане остава, защото една акушерка в европейска държава взема два пъти повече, в Англия е около 3000 паунда месечната заплата. Акушерската работа у нас е недооценена.
- Вие сте от хората на първа линия по време на пандемия, каква е разликата след настъпването на коронавируса?
- Разликата е огромна, спазваме всички изисквания на инспекциите, достъпът до болницата е много ограничен, ние сме екипирани, дезинфекцираме, спазваме дистанция. Всички тези правила трябва да ги мислим постоянно освен всичко останало, което правим в болницата. Много е трудно. Няма свиждания, съответно постоянно звънят за близки хора и са притеснени хората. Гледаме да се пазим и да пазим тях, като правим всичко с усмивка.
- Има ли по-наплашени родилки?
- Има, но няма как, животът си върви. При нас раждаемостта се увеличи заради отлив в частните клиники, където изискват отрицателен PCR тест. "Св. Георги" като държавна болница не връща никого. Вече сме имали няколко родилки с коронавирус, поставяме ги в изолатор и всичко върви по план. Нямаме заразен персонал, бебетата се раждат здрави.
- Имахте ли притеснения за вашето здраве?
- Не. Не съм се притеснявала.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама