Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/7383343 www.bgdnes.bg

Първото клонирано полицейско куче тренира да лови бандити

Първото клонирано полицейско куче в Китай, двумесечната овчарка Кунмин, с прякор Кунсюн, пристигна в базата за полицейски кучета в Кунмин, провинция Юннан.

Кунсюн бе клонирана от седемгодишната овчарка от юннанския полицейски участък Пу'ър, чийто прякор е Хуахуанма. Тя е помогнала на полицията при разрешаването на редица случаи.

Реклама

Обикновено обучението на куче като Хуахуанма отнема четири или пет години и струва над 500 000 юана (74 480 щатски долара). Затова на полицаите им дошла идеята за клонинг, за да спестят пари и време.

За клонирането на Кунсюн било взето тънко парче кожа и изпратено в лаборатория в Пекин за култивиране на клетки, а по-късно отгледан ембрион, който бил трансплантиран в сурогатната майка.

Кунсюн се родила с тегло от 540 г и дължина 23 см. Нейното ДНК е 99,9% идентично с това на майка й, сочат резултатите от изследването. Проектът е реализиран съвместно с аграрния университет на Юннан и пекинска компания за клониране на домашни любимци и животни с търговска цел.

"Клонирането на полицейски кучета е все още в експериментална фаза. Надяваме се през следващите 10 години, когато технологията е готова, да сме в състояние да произвеждаме по-специални полицейски кучета", казва изследовател от базата за кучета.

Първото в историята клонирано куче е Снупи, който е роден през 2005 г. Три години по-късно той става баща. За това съобщават южнокорейски учени, осъществили първото в света успешно размножаване на клонирани кучета чрез изкуствено оплождане. Бащата е първото в историята клонирано куче - афганската хрътка Снупи, а двете майки са от същата порода, предаде АФП. Кученцата са се родили още през май 2008 г., но учените от Сеулския национален университет съобщават за това едва четири месеца по-късно, след като са се убедили, че децата на клонираните родители са здрави, макар че все пак едно от 10-те кученца е умряло.

Ръководителят на изследователската група, осъществила експеримента, Ли Бюнг Бун, казва, че е получено убедително потвърждение за репродуктивните способности на клонираните кучета. Екипът на Ли, който клонира и вълци, планира по аналогичен начин да размножи и тях, посочва Newsru.

Реклама
Реклама
Реклама