Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/6231487 www.bgdnes.bg

ВОЙНА ЗА нестинарството

София с първи огнен фестивал

Царево плаши столицата със съд, патентовали обичая 

Иво АНГЕЛОВ

Уникалният ритуал нестинарство вкара в истинска война столицата и морето!
Първият по рода си фестивал на огъня и нестинарството в София спечели стотици почитатели, но и гнева на община Царево и местните хора, които от години ходят боси по жаравата.
"Името на фестивала звучи хубаво, но нашите нестинари и местните хора считат, че истинско нестинарство може да има само в Странджа. Остро възразяваме, защото за нас това събитие в София е опошляване и подигравка с ритуала", сподели пред "България Днес" кметът на Царево инж. Георги Лапчев. Нестинарите от Странджа звъннали на кмета и му обяснили, че няма да ходят в София, където били поканени от организаторите.
"Не съм против огненото шоу, но нека не се нарича нестинарство. Не бих желал да търсим правата си в съда, ако се наложи. Имаме патент за този свещен ритуал, но не искам да се популяризира чрез скандал", закани се кметът на черноморския град.


"На 30 септември 2009 година нестинарството е включено като нематериално културно наследство на човечеството в списъка на Организацията по образование, наука и култура на Обединените нации (ЮНЕСКО). При описанието му изрично е посочено, че в автентичен вид то се изпълнява само в с. Българи, община Царево, в нощта на 3 срещу 4 юни. Всяко друго негово провеждане извън пределите на Странджа е използване на думата "нестинарство" с цел привличане интереса на зрителите", заявиха още недоволните край морето.
На противоположното мнение е организаторът на огнения фестивал.
"Нестинарството трябва да се популяризира пред хиляди, а не само пред 100-200 души веднъж в годината", категоричен бе пред "България Днес" президентът на Българския арт и фолклорен център "Нестия" Христо Станков.
"Утре мога и аз да патентовам коледуването и лазаруването, да речем, и никой да не може да ги практикува. Нашата мисия е чрез огъня да изчистим душите на българите. Защо не забранят нестинарството в заведенията или в Копривщица, където се прави от софийски танцьори?", попита пред вестника Станков и допълни, че се е консултирал с много адвокати, които му дали зелена светлина за провеждане на мероприятието.
Фестивалът на огъня и нестинарството е днес под надслов "Да запалим и съхраним огъня български". От 17 до 22 ч край Паметника на Съветската армия ще се извие представление, което трудно може да се види в Европа и по света.
Огненото шоу на нестинарите ще бъде на 4 огъня едновременно (всеки с диаметър 5 метра), изпълнено от 16 от най-добрите автентични нестинари на България от района на Странджа. Всичко ще се случи под звуците на специален музикален съпровод. Програмата на фестивала включва още най-голямото нестинарско хоро, богата фолклорна програма, фермерски пазар, фолклорно шоу с гайди и тъпани.
Гости на фестивала ще бъдат известни ансамбли и изпълнители - Янка Рупкина, Калинка Згурова, Венцислав Пенев, Джина Иванова, Златка Ставрева, фолклорни ансамбли "Здравец", "Бисерче", "Светлина" и други.


Празненствата продължават утре в 11 ч, когато ще се проведе двучасов фолклорен фестивален концерт и Софийско неделно хоро. Организатори на събитието са Български арт и фолклорен център "Нестия" и фондация "Бъдност за талантите на България" с подкрепата на Столичната община.
Нестинарството е древен езически култ, при който извършващите го след изпадане в транс танцуват боси върху жарава въглени. Според традицията нестинарите играят вечерта в деня на св. св. Константин и Елена (нощта на 3 срещу 4 юни по стар стил).
Забележително е, че след ритуала нестинарите нямат рани или изгаряния по краката. Именно в това се състои най-голямата магия на нестинарството.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама