Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/4135004 www.bgdnes.bg

Местан: Уж всички искат референдум, ама май не съвсем

"Уж всички искат референдум, ама май не съвсем." Това каза пред журналисти в парламента председателят на ДПС Лютви Местан.

"В тази ситуация най-ясна и коректна е позицията на ДПС. Всички останали, които в дружен хор застъпват идеята за взимане на решение за провеждане на референдум, не правят необходимото това да се случи. Ако са искрени в тезата си парламентът да приеме решение за референдум и той да се проведе в законноустановените срокове, то би трябвало да бъдат така добри да направят елементарното, а именно да се осигури кворумът в пленарна зала, за да е възможно разискването и взимането на това решение", посочи Местан.

Реклама

"Изречението ми, че уж всички искат референдум, ама май не съвсем, съдържа съмнението ми, че това желание е искрено. Да, подозирам ги във висока доза неискреност по отношение на идеята за референдума", добави той.

"Не искам референдумът да бъде заместител на политическата отговорност, а да бъде тържество на демокрацията", подчерта Лютви Местан. "Най-вероятно референдум ще има, защото пред очите ми се разгръща едно много мило съгласие. Не знам кога", добави той.

Лидерът на ДПС коментира и предстоящия Консултативен съвет по национална сигурност, който ще се проведе във вторник при президента. "При президента всички трябва да положим усилия за определяне на разумна дата за провеждане на предсрочни парламентарни избори. Това очаквам от Консултативния съвет при държавния глава. Всичко останало е разместване на конституционно уредени правомощия на различните власти", заяви Местан.

"Съжалявам, че днес заседанието се провали. От ПГ на ДПС са регистрирани цели 31 от общо 36 народни представители. Ние бяхме тук почти цялата парламентарна група. Ако другите бяха направили същото усилие, днес щеше да има заседание, да се разисква проектът за решение и може би дори щеше да бъде приет", подчерта той.

"Самата идея, че чрез реформа на избирателната система можем да реформираме политическата система като пряко, абсолютно неизбежно следствие, е доста проблематична, да не кажа илюзорна", смята Местан.

"Имайки предвид характера на въпросите, които се поставят на референдума – от сериозни по-сериозни, които променят изцяло избирателната система на страната, наистина има необходимост от много сериозна разяснителна кампания, за да е информиран вотът на гражданите. Той да не е продукт на конюнктурни настроения, защото българското общество през последните 14-15 години, дори и повече, е в постоянен режим на търсене на спасителни идеи, на месиите. Умората от месиите персони сега сякаш се трансформира в търсенето отново на месии, но вече не персони, а под формата на спасителни идеи. Тук е най-тежката заблуда", заяви той.

"Нека да подходим към промените в избирателната система отговорно, без да нагнетяваме нови месиански очаквания в гражданите, защото разочарованието ще бъде толкова по-силно, колкото по-високо са предварително нагнетените високи очаквания", призова той.

Реклама
Реклама
Реклама