Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/20870168 www.bgdnes.bg

45,2 градуса в Садово - абсолютният температурен рекорд у нас

Още сме далеч от световния №1 - 56,7 градуса в Долината на смъртта в САЩ

България, със своето разнообразно географско разположение и климат, е била свидетел на крайни температурни амплитуди, които понякога изумяват дори метеоролозите. От безмилостни летни жеги до пронизващи зимни студове - страната ни пази впечатляващи климатични рекорди, достигнати през последните 150 години.

Най-високата температура, измервана в България, е 45,2 градуса в Садово, случила се на 5 юли 1916 г.

Реклама

Този рекорд остава ненадминат повече от век. Малкото пловдивско градче се превръща в епицентър на жегата през горещото лято на 1916 година. Данните са официално признати от Националния институт по метеорология и хидрология и често се използват като еталон при анализите на екстремни горещини в страната.

Второто място се заема от Плевен, където на 24 юли 2007 г. е отчетена температура от 44,6 градуса по време на горещата вълна, обхванала голяма част от Балканския полуостров. В същия период и Русе достига почти идентични стойности -  44,0 градуса.

Най-ниската температура, регистрирана в България, безапелационно принадлежи на Трън. Китното градче, което е разположено в западната част на страната, е добре известно с мразовитите си зими. На 10 януари 1947 г. там е отчетена най-ниската температура, измервана в България - цели 38,3 градуса под нулата. Това е една от най-екстремните стойности, регистрирани на Балканите изобщо.

Сред другите "ледени" райони се нарежда Драгоман, където температури под -30 градуса не са рядкост в особено сурови зими.

Тези температурни крайности свидетелстват за големия климатичен диапазон, който България изпитва в зависимост от географското си разположение, надморската височина и сезонните влияния. Макар и тези стойности да се случват рядко, през последните години се наблюдава тенденция към повече екстремни горещини през лятото, което се свързва с глобалното затопляне.

През зимата на 2012 година, в периода на продължителна студена вълна, в Севлиево и Кнежа бяха отчетени температури около -30 градуса. Макар да не достигат историческия рекорд от Трън, тези стойности напомнят, че зимите у нас също не бива да се подценяват.

Реклама

Температурните рекорди на България разказват една история - за огнените лета, ледените зими и устойчивостта на хората в една страна с изключително динамичен климат. Докато климатичните промени продължават да влияят върху глобалните температури, нови рекорди може да се окажат въпрос не на век, а на десетилетие и дори години.

Докато България има своите климатични рекорди, светът също крие места, където температурите достигат до нечувани крайности. От най-горещите пустини на планетата до замръзналите простори на Антарктида - човечеството от векове следи и документира най-екстремните прояви на природата. Ето кои са абсолютните световни температурни рекорди, официално признати от Световната метеорологична организация.

Най-високата температура, измервана някога на Земята, е 56,7 градуса в Долината на смъртта в Калифорния, САЩ, на 10 юли 1913 г.

Легендарният температурен рекорд остава най-високата официално призната температура в историята на планетата. Районът е пустинен, под морското равнище, и добре известен с ужасяващата си горещина. През последните години там редовно се достигат стойности над 50 градуса през лятото.

През 1922 г. в Ез-Зизия, Либия, е отчетена температура от 58,0 градуса , но този рекорд е анулиран през 2012 г. след задълбочено разследване, установяващо грешка в оборудването и методиката.

Има вписани още три съвременни рекорда, близки до абсолютния максимум:

- 54,4 - Долината на смъртта, 16 август 2020 г. и 9 юли 2021 г.;

- 54,0 - Митриба, Кувейт (2016 г.);

- 53,9 - Турат, Пакистан (2017 г.).

Тези измервания потвърждават тенденцията към увеличаване на екстремните горещини в последните десетилетия, особено в Близкия изток и Северна Африка.

Най-ниската температура, измервана някога на Земята, е -89,2 градуса в Станция Восток, Антарктида, на 21 юли 1983 г.

Руският полярен изследователски център в сърцето на Антарктида държи световния рекорд за най-ниска температура на Земята. Минус 89,2 градуса е стойност, при която дори дишането без защита може да причини измръзвания на белите дробове. Атмосферата там е изключително суха, а въздухът - почти напълно неподвижен, създавайки идеални условия за такъв термален екстремум.

Отделно най-ниската температура, измерена от спътник, е -98,6 градуса в Антарктическо плато между 2004-2016 г.

Тази стойност не е регистрирана на земята, а чрез сателитно наблюдение от НАСА, което я прави неофициална, но показателна за потенциала на полярните климатични аномалии.

Четете още

Климатолог предупреди: Движим се в посока на необратима промяна на климата

Климатолог предупреди: Движим се в посока на необратима промяна на климата

Трима загинали след катастрофа в Благоевградско

Трима загинали след катастрофа в Благоевградско

Този февруари най-студен от 12 години

Този февруари най-студен от 12 години

Потушен е пожарът край Катуница след 17-дневна борба

Потушен е пожарът край Катуница след 17-дневна борба

Реклама
Реклама
Реклама