Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/4107711 www.bgdnes.bg

Отровни сладки за детския празник

Галена ЧАРИЙСКА

 "Мамо, искам да ми купиш такова рошаво животно и да го изям", сочи с пръст захарния памук тригодишната Ахинора. Дори и възрастен не би подминал с равнодушие изкусителния аромат, който се носи от машината, която го прави.

Както всяка година за празника си на 1 юни децата ще бъдат "наградени" с безкрайно много Е-та под формата на захарен памук, сладолед и бонбони. Освен огромното количество захар в състава на сладкото изкушение в изобилие присъстват оцветители, консерванти и съмнителни остатъчни субстанции от машината, в която се прави, показа проучване на "България Днес".

Реклама

"Ароматизиращите агнети и изкуствени оцветители правят децата свръхактивни и чувствителни. Обострят алергии и спастични бронхити. Най-безобидните оплаквания ще са болки в коремчето и липса на апетит", обясни пред "България Днес" експертът по диетология и преподавател в Медицинския университет проф. Донка Байкова, като посъветва родителите приемът на подобни лакомства да е в най-минимални количества.

Тя обясни още, че след като машините за захарен памук се следят от здравните инспекции и агенцията по безопасност на храните, можем да сме спокойни, че минималното количество на остатъчните субстанции няма да натовари детския организъм.


Проф. Байкова призова родителите много внимателно да следят кои храни от т.нар. боклуци децата им ще изядат в комбинация. "Акцентирам и върху свръхкомбинацията на бонбони, памук, чипс, вафличка, защото децата със сигурност няма да се задоволят само със захарен памук. Те нямат адаптационните механизми на зрелия организъм и много трудно ще ги обработят", допълни още проф. Байкова.

"Значи не трябва да излизаме от вкъщи! Колкото и плодове да предлагаме, те никога няма да са по-привлекателни от бонбоните в лъскави опаковки и атрактивния вид на повечето лакомства", споделиха пред вестника отчаяни родители.

Проф. Байкова успокои, че в минимални дози Е-тата няма да се окажат пагубни за детското здраве. Проблемът се появявал тогава, когато консумацията на "фаст и джънк фууд" се превръщала в ежедневие за подрастващите.

"Имат изключително много калории, а хранителната им стойност е нищожна. В състава им липсват всякакви витамини, минерали, фибри и антиоксиданти", категорична е диетоложката.

Реклама
Реклама
Реклама