Реклама
https://www.bgdnes.bg/lov_i_ribolov/article/20878268 www.bgdnes.bg

Българин улови удивителна риба скорпион

Дърпа я от 250 метра дълбочина в Атлантическия океан край Кабо Верде

Причудлива риба, която сякаш не е от този свят, успя да измъкне с въдицата си българин. Става въпрос за величествената риба скорпион. Рядката слука спохожда Красимир Добрев от Сливен. От години той живее в малко градче в испанската област Андалусия. Организира често риболовни експедиции край бреговете на островната държава Кабо Верде в Атлантическия океан.

Когато майсторът и приятелите му навлизат с корабчето във водите, се натъкват на голям пасаж от риби. Оборудвани са напълно за океански риболов, който гарантира висока доза адреналин. Изваждат няколко екземпляра с ярък оранжев цвят, като единият от тях е особено внушителен. 

Реклама

"Рибата скорпион е супервкусна - разкрива бате Краси. - Извадихме я от 250 метра дълбочина. Кълве на изкуствена джиг примамка или на парче от риба", издава подробности експертът в този вид риболов.

Големият проблем при тези океански експедиции се оказва вълнението и последвалата морска болест, на която не всеки издържа. Участниците в излета споделят, че има решение срещу това. Смученето на резен лимон може да облекчи симптомите на морска болест. Лимонената киселина успокоява и потиска гаденето.

По време на риболовните излети в Атлантика край Кабо Верде се хващат и други внушителни риби като групери, снапери, скатове, амбърджаци, риби тон и уахо - все истински соленоводни чудовища.

Рибата скорпион принадлежи към семейство скорпенови и е отровен вид. Въпреки това месото й е изключително ценено като деликатес. Известна е с бодливите си удължения по тялото и отлични камуфлажни способности. Може да променя цвета си в жълто, кафяво, зелено, червено. Обича големите дълбочини, над 150 метра.

Счита се, че това е изключително древно създание. Една от първите намерени вкаменелости на риба скорпион датира от времето на палеоцен, или от около 60 милиона години преди днешно време. Тези хищници са силно териториални и свирепи. Водят заседнал начин на живот и рядко напускат свърталището си. Рибата скорпион издебва плячката си, маскирана неподвижно. След това атакува със светкавична скорост и я поглъща жива за десети от секундата. Храни се с други риби, мекотели и ракообразни.

Ако се убодете от шиповете на рибата скорпион, това може да доведе до болка, силно възпаление, продължително повръщане и треска. При такъв инцидент веднага намажете с амоняк мястото в областта на ухапването. Рибата скорпион се среща и в Черно море, но рядко. В нашите води по-разпространен е нейният близък родственик скорпидът, или черноморска скорпена, както е официалното име на този вид.

СПОДЕЛЕТЕ С НАС ВАШИТЕ ЛОВНИ И РИБОЛОВНИ ТРОФЕИ. Разкажете ни любопитна лакърдия с пушка или въдица в ръка. Независимо колко е голяма рибата ви, покажете ни я. Изпращайте снимките и разказите си е-mail: [email protected] или с писмо на редакционния адрес и ние ще ги публикуваме.

Четете още

Край Шабла излиза морски кефал

Край Шабла излиза морски кефал

Сом гигант се хваща като шаран, софиянецът Христо вади над 2-метров звяр

Сом гигант се хваща като шаран, софиянецът Христо вади над 2-метров звяр

Опасна и хищна риба се появи в Черно море

Опасна и хищна риба се появи в Черно море

По Черноморието изби меджид

По Черноморието изби меджид

Реклама
Реклама
Реклама