Румен Гечев: България е последната държава, която прие „разкрепостяването” на кредитополучателите

Законът за потребителските кредити беше приет с подкрепата на всички парламентарни групи - БСП, ДПС, Атака и някои членове на ГЕРБ. България е последната държава, която прие „разкрепостяването” на кредитополучателите и формирането на лихвата на пазарен принцип. Това заяви в ефира на BTV народният представител от ПГ на КБ и зам.-председател на Комисията по икономическата политика и туризъм и член на Комисията по бюджет и финанси Румен Гечев.
По думите му управляващите поемат отговорността за промените, които са направени в този закон. Според него те съответстват на европейската практика и в резултат от тях ще бъде засилена конкуренцията.
"Съкращаваме броя на таксите, съгласно европейска директива. До сега българските граждани бяха единствените в Европа, закрепостени към една банка, поради наказателната такса. Това е недалновидно и за банките, и за кредитополучателите", обясни Гечев. На въпрос как ще се променят лихвите в следствие от направените промени, той отговори, че това няма как се предвиди и ще зависи само от пазара, който се влияе от десетки фактори. "Това, което мога да твърдя със сигурност и което е показано от международната практика, е, че засилването на конкуренцията води до намаляване на лихвите", допълни зам.-председателят на икономическата комисия.
Гечев добави, че таксата, която остава, е тази за разглеждане на молбата за отпускане на кредит, защото това е сериозна услуга и изисква прецизен анализ.
Янаки Стоилов: Няма по-важна задача от това да се създаде равновесие в отношенията между банките и кредитополучателите
Няма по-важна задача от това да се създаде равновесните в икономически неравнопоставените страни - банките и кредитополучателите. Това заяви в ефира на БНТ зам.-председателят на ПГ на КБ, председател на Комисията по външна политика и член на Комисията по правни въпроси Янаки Стоилов.
Като важни промени в Закона за потребителските кредити той посочи референтния лихвен процент, това, че няма да има начисляване на допълнителни такси за обслужването на кредита, няма да има и вземане на неколкократни такси за една и съща услуга; поставянето на пределна лихва по отношение на малките и бързи кредити; възможност кредитът да бъде сключен така, че банката да се удовлетворява до размера на обезпечението и не на последно място - новото правило за предсрочно погасяване на кредита. Стоилов подчерта, че икономическият ефект от тези мерки може да бъде само положителен.
Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS
По думите му финансовият сектор ще подлежи на ясна регулация и ако във всички други сектори се върви към намаляване на лицензионните режими, то във финансовия трябва да се върви в обратната посока - към силна регулация, а не към отделяне на финансовата система. Янаки Стоилов изрази мнение, че трябва да има по-активна роля на централната банка в регулирането на банковия сектор. По думите му хората няма как да си върнат властта, ако нямат въздействие върху институциите, които управляват процеса. По негово мнение за това държавните органи, като избрани от гражданите, трябва да имат по активна роля.
Ветото върху Закона за сметната палата ще бъде преодоляно
На въпрос за наложеното вето от страна на президента върху Закона за Сметната палата, той отговори, че по негово мнение то ще бъде преодоляно и честата употреба на този инструмент го девалвира. "Парламентът има виждане, че Сметната палата трябва да действа като колективна институция, а президентът е на друго мнение. НС трябва да потвърди това свое разбиране, за да влезе законът в сила", заключи Янаки Стоилов.