8 години живее като арестант: Инвалид е затворник в дома си
Георги предпочита да умре, отколкото да агонизира, търсят пари за рампа
Като затворник живее инвалидът Георги Барутчиев от Кърджали. 63-годишният мъж вече 8 години не може да излиза от дома си. След тежък инсулт той е освидетелстван със 100% ТЕЛК и може да се обслужва само с придружител.
Инвалидът не само е с ограничени двигателни възможности и парализа, но страда от диабет и сърдечна недостатъчност. Парализата не му позволява да се движи, камо ли да слиза от втория етаж, където живее, за да отиде на лекар или да излезе на въздух. Единственият начин да напусне апартамента си е като бъде носен на ръце. Неговата съпруга Силвия всяка седмица се сблъсква с трудността да извежда мъжа си навън, тъй като за целта трябва да потърси помощ от трима приятели, които да го изнесат по стълбите с инвалидната количка.
"Всеки път се налага да молим някого да го сваля с инвалидната количка и после отново да го качва. Това е мъчително, опасно и унизително", разказва Барутчиева, която е и придружител на съпруга си.
В началото на годината отчаяната жената решава да кандидатства за монтиране на платформа по програма на Министерството на труда и социалната политика. С финансираната от държавата рампа за инвалидни колички Георги би могъл да напуска самостоятелно дома си. За изграждането на такава трябва да се сформира сдружение на етажната собственост, за регистрацията на което са необходими 600 лева. За инсталиране на платформата се иска неговото съгласие. Повечето съседи отказват. Аргументите са, че сградата е стара, с тесни стълби и монтирането на платформата може да засегне здравината й, както и да ограничи възможността им за свободен излаз при инциденти.
"Основният аргумент, който издигнаха против изграждането, е, че самата рампа "ще шуми" и ще загрозява входа, като допълнително ще заема много място. Тези доводи са не само нелепи, но и дълбоко неморални. Когато хората са водени от собствения си комфорт, тази възможност за някой се превръща в невъзможност. Да се отказва основно човешко право е проява на егоизъм и дискриминация", разочарована е съпругата на Георги.
Каузата на кърджалиеца получи огромна обществена подкрепа. От своя страна съседите заведоха дело за психичен тормоз заради публикации в медиите в началото на годината. Според тях семейството не се е допитало до тях в самото начало и когато са се опитали да намерят вариант да се разберат, са им затръшнали вратата.
"Не очаквах от съседите си такова коравосърдечие", споделя с мъка Георги и добавя, че е готов да обяви гладна стачка, тъй като за него е по-добре "да умре, отколкото да живее под домашен арест".
Въпреки протестите на стотици граждани, които се обединяват в подкрепа на семейството, няколко съседски подписа лишават мъжа до необходимия достъп до външния свят. Така Силвия и Георги изпускат крайния срок за кандидатстване по програмата.
"Сега единствената ни възможност остава да изградим платформата със собствени средства. Законът ни позволява това, с разрешение от общината и без нужда от съседски подписи, но средствата са непосилни за нас. Проектът с платформата и всички строително-монтажни дейности струва 53 000 лв. (около 27 000 евро). Това е цената на свободата за един човек, който иначе е обречен да живее като затворник в собствения си дом", допълва Силвия.
Георги Барутчиев е човек, който мечтае за нещо съвсем обикновено - да може да излезе от дома си, да диша свободно, да е сред хората. Но заради физическо увреждане и липса на достъпна среда той е затворен в апартамента си. Семейството моли всеки, който има възможност да им помогне в този труден момент. Това може да се случи, като ги подкрепите на:
IBAN: BG59UBBS80021022355916
BIC: UBBSBGSF
Титуляр: Георги Николов Барутчиев