Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/2343101 www.bgdnes.bg

Сеизмологът проф. Емил Ботев: Трусовете във Вранча продължават

Иво АНГЕЛОВ

"Планината Вранча в Румъния има периоди, в които се разтриса в продължение на месец. Дългогодишният ми опит в сеизмология показва, че подобни земетресения се образуват през 3-4 години. Тези трусове са нещо обичайно, тъй като се освобождава напрежението."

Това заяви пред "България Днес" ръководителят на секция "Сеизмология" към Геофизичния институт на БАН проф. Емил Ботев във връзка с поредното раздвижване на Вранча, което беше усетено в Северна България. Земетресение с магнитуд 5,3 по скалата на Рихтер разлюля Русе, Силистра и Тутракан в неделя сутринта. Трусът е регистриран в 4.37 ч. Няма данни за щети или пострадали хора, но стотици хора в североизточните ни градове са се стресирали от люшкането. Те излезли по улиците заради страх от нови трусове. Жителите на Русе и Северна България още живеят със спомените от легендарното земетресение през 1977 г. Най-зловещо трусът минава през Свищов, където дори рухват цял жилищен блок, църква и няколко жилищни сгради. Броят на жертвите в Свищов е около 100, а общият брой на загиналите у нас и в Румъния е над 1600 души.

Реклама

Дълбочината на земетресението е между 130 и 140 километра. В Букурещ, на 150 км от епицентъра, земетресението е усетено от четвърта степен по 12-степенната скала на интензивност, отново по оценки на румънския сеизмологичен център. Трусът е бил толкова сериозен, че дори е бил усетен в Шумен.

Проф. Ботев предположи, че вчерашният трус може би е с най-висок интензитет и последващите земетресения ще са по-слаби. Той обаче отчете, че люлеенето вече се усеща не само в северната част на страната, но и "навлиза" по-дълбоко към централните части на България. "През последните 30 години имаше 10-ина такива случая, в които Вранча започваше да се люлее постоянно. Това продължава обикновено около месец и след това утихва. Предполагам, че и този път ще бъде така. И все пак не мога да дам категорично оценка за това огнище, тъй като се намира на 150 км от българската граница", добави сеизмологът. Според експерти от БАН земетресението е очаквано и няма изненада в разлюляването на Вранча.

Реклама
Реклама