Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/20833881 www.bgdnes.bg

Алена забърка "Бел муж" на фестивал

"Слънчева Праужда" се проведе за пръв път 

Гостите на празника похапнаха торлашка баница, приготвени на жив огън, край Белоградчишките скали 

С вкусна хора и много веселба за пръв път се проведе международният фестивал "Слънчева Праужда" край Белоградчишките скали.

Реклама

В село Праужда живеят само 34 души, но стотици гости присъстваха на празника, чието име има древен тракийски произход - Праужда, означава "прехождам", име, свързано с пътя на слънцето, разказа организаторът на фестивала Емил Цанков.

Специален гост на събитието бе Светлана Тилкова-Алена, която ориса фестивала на дълги години живот и все по-многобройни участници.

От предобед до късния следобед се извиваха дълги хора от гостите и участващите многобройни фолклорни групи от торлашкия край, представители на читалища, някои от които създадени в края на XIX век. Гост изпълнители бяха народната певица Ана-Мария и кавалджията Злати Петров.

От многото хора се огладнява, но гладни нямаше. Присъстващите пробваха, услади им се и се заситиха с уникални торлашки гозби, някои приготвени на място, като "Бел Муж", забъркан в голям казан и след няколкочасово обгрижване и бъркане, в което се включи и Алена, бързо разграбен от хората на голямата опашка.

"Бел муж" е традиционно българско ястие от млечни продукти. Приготвя се от неосолено прясно сирене, прясно мляко, брашно и сол. Тази смес се вари при много силен огън. Бърка се, докато не изври водата и се сгъсти във вид на каша.

Други местни вкуснотии бяха турта, торлашка баница, приготвени на жив огън.

В късния следобед след кратък туристически преход организаторът на фестивала разказа на присъстващите историята на параклиса "Свето Възнесение Христово", национален паметник на културата, построен през 1855 г. върху основите на древен храм, съграден назад в хилядолетията върху огромна тракийска могила. В църковните стени са вградени релефни плочи, пренесени от руините на манастирски комплекс, построен по заръка на хан Борак две години след възкачването му на престола през 852 г. и 12 години преди покръстването на българите и съдружните им славянски племена. В манастирската обител е имало седем манастира и близо 800 монаси, впоследствие два от манастирите са напълно разрушени при земетресение още по времето на хан Борак, вече покръстен като княз Борис, име, което не е обичал и не е използвал, освен когато е необходимо. В тази монашеската обител първо е живял оттеглилият се от управлението княз, впоследствие е живял и в обителта при Патлейна.

Във времето на Видинското царство, при цар Йоан Срацимир, тази монашеска обител се възприема като Мала Света гора, разрушена при османското нашествие. Върху храма в Праужда може да се види "изгряващото слънце", същия като в пещера Магурата.

Четете още

Алена тръгва на екскурзия

Алена тръгва на екскурзия

Болки сковаха Алена, няма да прави козунаци

Болки сковаха Алена, няма да прави козунаци

Алена прави мандра у дома

Алена прави мандра у дома

ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН! Алена празнува 70-годишен юбилей

ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН! Алена празнува 70-годишен юбилей

Реклама
Реклама
Реклама