Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/19985572 www.bgdnes.bg

Политологът Диана Сивинова за ексцесиите на "Възраждане": В парламента няма място за вандали

Депутатите да не се крият зад имунитета си, а да си понесат отговорността и да платят щетите

Коя е тя

Диана Сивинова се занимава с политически комуникации повече от 15 години. Докторант е по политология във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Има множество успешни предизборни кампании, заемала е различни позиции в предизборните щабове. Създател и ръководител е на множество социални каузи, кампании, обществени и бизнес инициативи и проекти.

Реклама

- Г-жо Сивинова, как бихте коментирали ексцесиите при протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София?

- Не е нормална гражданска реакция, политическа - още по-малко. Да рушиш, без значение чия собственост - частна, на български или европейски институции, не е нормално. Депутатите, които са участвали, трябва да бъдат пример, а не да подвеждат обществото, че това е нещо нормално. Това е вандалски акт, с който нищо няма да се постигне. Вдигнаха шум, влязоха в медиите, но можеха да го направят и по доста по-културен начин.

- Станахме ли за срам пред Европа, в този смисъл се изрази и кметът на София Васил Терзиев?

- Все гледаме другите какво ще си помислят за нас. В Европа ще мине и ще замине като някаква новина, но ние станахме за срам за пред нашето си общество. Погледнах едно проучване, че 57% от българите не са убедени, че трябва да влезем в еврозоната и да приемем еврото, но не е това начинът да го покажем. Принципен е и въпросът дали трябва да го покажем пред тази институция, защото тя не взема решения в България. През 2007 г. сме подписали договор да влезем в ЕС заедно с всички отговорности, произтичащи от това, включително влизането в еврозоната. В момента това зависи единствено от Министерски съвет, който да поиска или не нов конвергентен доклад. Парламентът е другата институция, която може да реши да поиска такъв доклад. Приемането на еврото зависи от българската държава, всичко се случва в триъгълника на властта. А да не забравяме, че в протеста участваха лидерът на партия и няколко депутати, които знаят какви решения се взимат в парламента и могат да им повлияят. Всичко останало е извращение спрямо българския народ и институции.

- От "Възраждане" се оплакаха от полицейски произвол и репресии и дори влязоха в задочен диалог с Урсула фон дер Лайен, така ли е?

- Той си остава задочен, тя има доста други по-грандиозни проблеми и едва ли ще се занимава с нашите. Има форми на протест и трябва да се протестира, когато хората не са доволни, но не е това формата. Полицията си върши работата да опази здравето на гражданите, а има и пострадали полицаи. Не е редно да се бият представители на институции, защото те най-малко имат отношение.

Реклама

- Има ли аналог със случаите, при които бяха мятани яйца и домати по Народното събрание и по паметници, а съдът не наказваше извършителите с мотива, че това е форма на протест?

- Има аналогия, но сега е на съвсем друго ниво, грубостта е голяма. Можело е да пострадат невинни граждани или самите демонстранти. Не мога да си обясня какво го налага. Знаем имиджа на тази партия, но редно ли е по този начин да се привлича общественото внимание? Не съм убедена, че обществото ги подкрепя за начина. Те имат поддръжници, които екзалтират, създават им емоция. При следващи избори сигурно ще си увеличат подкрепата от по-радикално настроени българи, но като цяло не е насилието начинът за решаване на проблеми. Редно е всички тези хора да поемат финансово щетите, които са нанесли. Възмутена съм как български депутат може да организира и да участва в такова нещо и да се осланя на имунитета си. Ние не даваме заплати на тези хора, за да рушат която и да е институция или да бият полицаи. Те не трябва да се крият зад имунитета си, а той незабавно да им бъде свален и да си понесат отговорността, след като са решили да се държат по този начин.

- Трябва ли да има законови промени във връзка с депутатския имунитет при такива случаи?

- Ако заради имунитета ги освобождават веднага, то законът трябва да се промени. Да влезе, че при такива вандалски прояви трябва да си понасят отговорността като всеки друг гражданин. Те не са подложени на репресия в резултат на политическата си дейност, защото законът по този начин пази депутатите, а е в резултат на вандалска проява. Ако това са проявите на депутатите, то не им е мястото в парламента. Там нямат място такива, които рушат или бият полицаи. Народните представители трябва да са пример за обществото и ако правят демонстрации, то те да са мирни.

- Преди години други депутати участваха в подобни вандалски акции.

- Да, едни нови депутати изместиха старите. Предвид, че има социални мрежи и медиите стават все повече, не е нужно да се стига до такива ексцесии, за да влезе някой в новините.

- Повдигнахме темата за срама. Случилото се въпрос на манталитет ли е и българите биха ли го одобрили?

- Не е манталитет. В България протестите и демонстрациите протичат доста по-мирно, отколкото в други европейски държави като във Франция "Жълтите жилетки". Убедена съм, че една част от българите одобряват тази акция, но повечето са против начина на провеждането й.

- Може ли да се приеме, че проявата е предварително подготвена, предвид носенето на яйца и това, че участниците са докарани с автобуси в София?

- Ясно е, че всичко, което се случи, няма как да стане на място с една запалка и лист хартия. Подготовка е имало, както и сценарий да се случат тези неща. А в момента се чуват оправдания, че напрежението ескалирало и полицията предизвикала.

- Тези събития биха ли рефлектирали върху отношенията ни с Европа?

- Не мисля. Случват се доста по-сериозни проблеми. Имаме навика да си създаваме определена значимост или да смятаме, че великите сили денонощно се интересуват от нас. Има и по-глобални проблеми, за да очакваме, че България е значима за Путин, Зеленски или Урсула фон дер Лайен. Вероятно ще има документи на ЕК, които осъждат насилието, но едва ли това би бил ключов момент във взаимоотношенията.

Реклама
Реклама
Реклама