Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/19849416 www.bgdnes.bg

Протестите в Сърбия спасяват Паскал от екстрадиция

*Съдии и адвокати не работят, подкрепят студентите на улиците 

*Никола Николов, дирен по аферата "Митници", близо 6 месеца търка наровете в ареста в Белград

Протестите в Сърбия спасяват Никола Николов, по-известен като Паскал, дирен по аферата "Митници", от екстрадиция у нас. Съдии, адвокати и прокурори се присъединяват към протестите на студентите и всичко в Сърбия в момента е на пауза. По тази прична няма как да бъде взето решение дали Паскал да бъде екстрадиран или не. Това разбра "България Днес" от свои източници, запознати с положението в Сърбия и със ситуацията на митичния контрабандист.

Реклама

"В момента всичко е на пауза, както в Белград, така и в други градове в Сърбия. Към протестите на студентите, които са заради петнадесетте жертви, които починаха, след като козирка на жп гара падна върху тях в Нови Сад, се присъединиха и най-различни кадри от съдебната система, както и адвокати. Доста хора в съдебната система са си пуснали отпуски. В момента в Сърбия нищо не функционира заради протестите. Съдии не работят, адвокати не работят. Съдията, който е начело на делото за екстрадицията на Паскал, също не работи, доколкото знам", споделя нашият източник.

В момента съдбата на Паскал не е ясна. Нито адвокатът му Галя Гълъбова, нито синът му, нито родната прокуратурата са наясно какво се случва. Единствената причина соченият за контрабандист номер 1 да стои толкова дълго време в сръбския арест е, че около акцията "Митници" се вдигна страшно много шум. Интересното в случая е, че срещу Паскал няма почти никакви обвинения. Единственото, което пише в обвинителния акт, е, че Николов е част от организирана престъпна група. Няма никаква яснота за това, каква роля е играл в тази престъпна група, колко време е бил замесен в кримиорганизацията. Няма категорични данни да се е познавал нито с баща и син Димитрови, нито с Петя Банкова, нито с Живко Коцев, които са погнати по аферата.

При такива рехави обвинения в повечето случаи даденият задържан бива освобождаван под домашен арест. Напълно е възможно това да се случи и с Паскал, ако сръбската Темида не се произнесе скоро по казуса.

През април миналата година се проведе спецоперация в Агенция "Митници", при която бяха задържани шефката на агенцията Петя Банкова, както и баща и син Димитрови. Освен работните места на обявените за организирана престъпна група бяха претърсени и домовете им. От жилището на Петя Банкова бяха иззети единствено списъци с описание на контрабандни канали, които тя е смятала да разбие и е имала оперативна информация за участието на служители от Агенция "Митници", които са ги прикривали. Впоследствие самата Банкова бе обвинена в търговия с влияние и корупция. Какво ще става с този казус, в който има много неясноти, предстои да разберем, когато делото започне по същество, което със сигурност няма да е скоро.

 Белград е на пауза

Политическата криза в Сърбия продължава три месеца, след като козирката на жп гарата в Нови Сад рухна и уби 15 души на 1 ноември, а седмици след това студентите се превърнаха в основния изразител на недоволството и започнаха блокади на десетки факултети. За навършването на трите месеца в Нови Сад пристигнаха стотици студенти, изминали пеша около 80 км между втория по големина град и сръбската столица. Протестите продължават и все повече хора се включват в тях.

Четете още

12 бона гаранция за шефа на отдел "Миграция"

12 бона гаранция за шефа на отдел "Миграция"

Белград още умува да ни върне ли Паскал

Белград още умува да ни върне ли Паскал

Стефан Димитров от аферата "Митници" излезе на свобода

Стефан Димитров от аферата "Митници" излезе на свобода

Решават съдбата на Паскал след Нова година

Решават съдбата на Паскал след Нова година

Реклама
Реклама
Реклама