Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/19316496 www.bgdnes.bg

Проф. Радка Аргирова: Грипен вирус открихме и в неварено краве мляко

Пикът ще е през февруари, сега е моментът за ваксина 

КОЯ Е ТЯ

Проф. д-р Радка Аргирова завършва медицинското си образование през 1969 г. в Медицински университет - София. В периода 1970 - 1973 г. продължава обучението си в Институт по вирусология "Ивановски" – Москва, и става специалист по медицинска вирусология. През 1994 г. проф. Аргирова става доктор на медицинските науки. Професионалната й дейност и дългогодишният й опит са посветени изцяло на вирусологията с акцент върху ретровирусите и най-вече вируса на СПИН, както на национално, така и на международно ниво. Председател е на Българското дружество по медицинска вирусология и председател на Националния експертен борд по вирусология към Българския лекарски съюз.

Доли ТАЧЕВА

- Проф. Аргирова, след пандемията започнаха да се появяват различни варианти на COVID-19. Какво може да кажем за тях през последната една година?

Реклама

- През тази година минаха няколко варианта. Става въпрос за една естествена история на развитието на вируса. Това се дължи на изключителната изменчивост, която е предопределена от това, че и ние го караме непрекъснато да се изменя, защото го застрашаваме и застрелваме с нашите ваксини, и вирусът трябва да ги заобикаля. По този начин заобикаля и нашата имунна система. Все пак и той трябва да се приспособи. За да го направи, се появяват нови мутации, нови изменения, нови варианти.

- Кои са най-новите варианти?

- Те влизат в последната версия на ваксината. В момента имаме KN1, KN2 и т.н. Всички те са продукти на омикрон, но вече по-далечни. Не са близки на първите варианти на омикрон, изменят се. Именно по тази причина се реши новият вариант на ваксината да бъде срещу тях. Т.е. ваксината е актуализирана и може да бъде намерена във всяка Регионална здравна инфекция.

- Някой от тези варианти може ли да предизвика подобна вълна на тази, която предизвика първоначалният омикрон?

- Засега не, защото вирусът не печели. Сега неговата идея е да заразява колкото се може повече хора, но не държи това да доведе до тежки заболявания. Държи на компонента разпространение, за да оживее, а не на компонента да уморява хора и да предизвиква тежка патология, защото не го може. А не го може, защото в световен мащаб хората са се ваксинирали. Много от тях се срещнаха с вируса, други пък бяха около хора, които са боледували, така че това не е чисто ново девствено население, което той напада. Това вече не е населението на 2020 година.

- Какви са симптомите, които предизвикват новите варианти?

- Те са леки. Ограничават се в горната дихателна система, в горните дихателни пътища. Появява се хрема, леко затруднено дишане, рядко чак астматично, суха кашлица, която не слиза надолу. Много хора съобщават и за нещо като стомашно-чревни оплаквания. Изглежда част от вариантите предизвикват и това.

Реклама

- Хората правят ли си PCR тестове, или отшумя това по ваши наблюдения?

- Правят се. Не винаги и не на всеки, но се правят. Ако в болницата имат съмнение, се правят антигенни тестове, които са достатъчно меродавни. Според тях лекарите преценяват дали да се отдели болният. PCR правим, когато пациентът е в тежко състояние, обикновено преди да влезе в реанимация. Хората също си купуват тестове и от аптеките. Честно казано, се научиха да идват и в ДКЦ-та и да посещават личните си лекари, защото всички имаме сега тези комбинирани тестове, които са и за коронавирус, и за грип.

- Какви вируси циркулират в момента и тук ли е вече грипът?

- Грипа вече го има, но не мога да кажа, че има епидемия. Става въпрос за грип А. Пикът у нас е към средата на февруари. Сега е много подходящо време за поставяне на ваксина, защото до 2-3 седмици в зависимост от това как работи имунната система вече ще има антитела към грипа и няма да има опасност от заболяване.

- Кой е най-добрият вариант да се предпазим от боледуване?

- С ваксинация, особено възрастните хора с грипната ваксина. За хора над 65 години тя е безплатна. Години се борихме да влезе тази програма и съм много щастлива, че най-накрая успяхме. У нас всичко става много трудно. Друг начин да се предпазваме е, ако има опасност в голям колектив или на място с много хора, ако не се чувствате добре - да не ходите там и да не посещавате събития със струпване на много хора. Ако вече сте на такова място и усетите, че има опасност - сложете маска. Другото е проветряване на помещенията. Нормата е 10 минути на всеки час. И е хубаво в тези минути, в които се проветрява, да се излиза навън. Да се взима повече въздух и да има повече движение. Хубаво е и да се приемат повече зеленчуци и плодове като лимони например.

- Кои са факторите, които повишават риска от заразяване?

- Това безспорно е среща с много хора в малко помещение, особено ако не е проветрено. Ако вътре има болен или заразен, това улеснява изключително много движението на вируса и съответно заразяването. Друг фактор е използването на термично необработени храни. В прясно необработено мляко, директно от кравата откриха грипни вируси. Това не знаехме, че е възможно до момента. В България имаме закон, че специално млякото подлежи на пастьоризация, което означава, че е обработено, но аз познавам много хора, които си купуват например от бай Илия, чиято крава е страхотна. Там нямаш никаква идея какво й е на тази крава. Нека да си взимат хората, но задължително да го варят, да не го използват сурово!

- Как стана ясно за опасностите в прясното мляко?

- Всичко започна от това, че имахме една научна конференция по линия на Хумболтовия съюз в България. Дойде колега вирусолог от Нигерия, изнесе ни доклад, който започна с един диапозитив на дете, застанало между разчекнатите крака на кравата и пие мляко от нея. Ние всички зяпнахме, защото не сме виждали такова нещо в България. Той с това започна - че това е навик в Нигерия. Така разбрах, че нямат закон за обработка на млякото. Те предприемат едно изследване на млякото за вируси и откриват доста добро количество птичи вирус. Така това дете, пиейки, се заразява. За мен беше изключително странно, защото вирусът си има приоритет и това са птиците. Как е попаднало в кравите - не мога да кажа, но е факт, че го има.

Четете още

Проф. Радка Аргирова: Птичият грип тръгна по кравите

Проф. Радка Аргирова: Птичият грип тръгна по кравите

На прага сме на грипна епидемия

На прага сме на грипна епидемия

Проф. Радка Аргирова: Носете три ката дрехи в студа

Проф. Радка Аргирова: Носете три ката дрехи в студа

Вирусологът проф. Радка Аргирова:  До края на годината ще има ваксина срещу СПИН

Вирусологът проф. Радка Аргирова: До края на годината ще има ваксина срещу СПИН

Реклама
Реклама
Реклама