Левски, Вазов и Аспарух възбуждат апетит
- Пикник в близост до морския бряг
- Известен художник изрисува безвъзмездно ликовете на героите
Доли ЛУКАНОВА
Нова патриотична атракция предлага китно селце близо до морския бряг. Местни и туристи могат да си направят пикник в компанията на Васил Левски, Иван Вазов, кан Аспарух и куп други бележити българи. В околностите на параклиса "Възнесение Господне" край Писменово е изграден заслон с огнище, дървени маси, пейки и чешма с бистра планинска вода.
"Още щом го приближиш, виждаш изрисуван образа на Левски върху бетонния трафопост пред входа му. Ликът на Христо Ботев е от другата му страна", коментира пред "България Днес" кметът на населеното място Вълко Дринков.
Стените в самия навес също са покрити с рисунки. Ликовете на поетите Иван Вазов, Пейо Яворов, Христо Фотев и Петя Дубарова правят компания на приготвящите си храна. В заслона има и сцена от обесването на Васил Левски, а до него е създателят на българската държава.
"Радват се хората. Мястото стана интересно и предпочитано. Повече туристи има, понеже местните ни са по-възрастни и рядко ходят натам", допълва управникът.
Въздействащите портрети са дело на роденият в Пловдив художник Стойко Гагъмов. Мъжът нашумя, след като през 2012 година превърна крайбрежната алея в Приморско в необичайно красива галерия от портрети на велики български и световни личности. Преди това изрисува портретите на най-великите българи на Сахат тепе в Пловдив. Преди да се прибере в родината, Стойко е направил кариера зад граница, където има четири големи изложби. Най-мащабният му проект е под операта на град Санта Круз на остров Тенерифе. Там рисунките му, които прави година и половина, се простират върху 2400 кв. м вълнолом. Те са общо 340 портрета на световни личности, сред които българите Гена Димитрова, Николай Гяуров, Борис Христов, Георги Минчев и Теодосий Спасов.
Миналата година Стойко прави подарък на странджанци, като изрисува кътът им за отдих до селото. Преди години населеното място е едно от най-предпочитаните за заселване от ентусиасти, дръзнали да градят Републиката на младостта "Странджа-Сакар". След провала на този амбициозен опит да се спре обезлюдяването на пограничните селски райони малцина са останали в Писменово, но последните години населеното място се радва на нови заселници.