Видове образователни пъзели за най-малките

Думата „пъзел“ най-често се свързва с картина, нарязана на парчета, които трябва да се сглобят с много търпение и внимание. Но когато става дума за децата от 1 до 3 години, този тип картини не са сред най-подходящите. За тях се предлагат друг тип подобни играчки, които също изискват внимание и сръчност, но са съобразени с възрастта на детето. Те развиват уменията му и надграждат познанията му за света, докато си играе и се забавлява. Ето какви могат да бъдат образователните пъзели и на какво биха научили едно дете до 3-годишна възраст.
Форми за сортиране
Този тип пъзели са подходящи за развиване на триизмерното мислене и способностите за сравняване на детето, а с помощ от възрастен може да научи и формите, цветовете и други основни понятия.
Най-простата такава игра дава възможност на детето да нареди върху колче рингове с различни големини като пирамида, като започне от най-голямото и стигне до най-малкото. Това е страхотно упражнение за логиката и простото сравняване на размери, както и за развиването на фината моторика. Подходящо е дори за деца на една година, които ще имат нужда от малко помощ, докато се ориентират в задачата.
При други играчки от този тип детето трябва да успее да промуши фигура през дупка със същата форма. Най-често ще откриете триизмерни, кухи кубове с различни отвори, в които детето може да поставя кубчета според формата им. В трети, малко по-сложни разновидности, фигурки с различен брой дупки трябва да се нанизват върху съответните комбинации от колчета.
Пъзели до 4 части
Най-малките могат да се справят с пъзели с картинки, ако те имат най-много 4 части. Най-често това са прости, разполовени изображения на животни или често срещани предмети като цветя, къщички, автомобили и др. За допълнително улеснение, двете части имат уникална сглобка, която помага на детето да разбере кога е взело правилно и кога – грешно решение. Това е страхотно упражнение по наблюдателност и логика за най-малките.
Пъзели с дръжки
Най-забавни и лесни дори за най-малките са пъзелите с дръжки. Става дума за онези дървени дъски с вдлъбнати силуети, в които трябва да се пъхне фигурка, към която е прикрепена дръжка. Детето може удобно да хване дръжката и да опита да постави фигурката в различни „гнезда“, докато разбере кое е правилното. Обикновено фигурките представляват различни животни, превозни средства, плодове или геометрични фигури. С малко помощ от възрастен детето може да научи също техните имена, цветове и дори звуците, които животните издават, като това е подходящо допълнително обучение за тази възраст.