Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/12802323 www.bgdnes.bg

За какво можем да се преглеждаме без пари

Задължително идете поне веднъж на консултация при личния си лекар

На жените се полага мамограф за гърдата, на мъжете - тест за рак на простата 

Доли ЛУКАНОВА

Всеки човек с редовни здравни вноски има право на един профилактичен преглед за годината. Той се извършва от джипито и е напълно безплатен. Провеждането му е изключително полезно, защото по този начин могат да се хванат най-честите хронични заболявания в началото, когато лечението им е по-лесно и напълно възможно. Могат да се хванат и по-сериозни заболявания, които да се лекуват в зародиш и по този начин да се запази по-дълъг животът на пациента.

Реклама

"България Днес" ви представя на какво точно имате право в кабинета на доктора и как да се възползвате от него.

По време на профилактичния преглед се изчислява индексът на телесна маса, който показва дали има проблеми с теглото. Оценява се психичният статус. Изследва се остротата на зрението. Измерва се артериалното налягане, което показва дали имате високо, ниско или нормално кръвно. Пациентите имат право на електрокардиограма и изследване на кръв и урина.

От 2011 г. жените от 50- до 60-годишна възраст всяка година имат право на преглед на мамограф за рак на гърдата. Мъжете над тази възраст могат да се възползват от PSA тест за рак на простатата на всеки 12 месеца. Щом чукнат 66 години пакетът се увеличава с безплатни изследвания за окултни кръвоизливи (ориентировъчен скрининг тест за откриване на кръв в изпражненията) и колоноскопия (ендоскопското изследване на дебелото и тънкото черво).

"Профилактиката в България е поверена на личните лекари. За съжаление, статистиката показва, че през последните 5 години едва 30-40% от хората са посетили джипито си без причина. Хората очакват да бъдат повикани или уведомявани по някакъв друг начин, за да се явят на такъв преглед. Много от тях не знаят на какъв пакет имат право. Лекарите от своя страна смятат, че нямат ангажимент към това и не могат да накарат насила техните пациенти да ги посетят за профилактика", казва пред "България Днес" д-р Таня Тунчева по време на XXI национална среща на фондация МОСТ в Албена.

Освен основният пакет личният лекар има право да назначава допълнителни изследвания, които зависят от възрастта на пациента. Това са изследвания за холестерол, триглицериди и HDL-холестерол с оглед определяне на риска от сърдечно-съдови заболявания. При наличие на определени рискови фактори се назначава и изследване на кръвна захар на гладно. При съмнение за риск от диабет, инфаркт, инсулт, сърдечно-съдови и злокачествени заболявания личният лекар може да назначава и консултации с лекар по профила на заболяването. При проследяване на възникнало заболяване, съмнения за рак на гърдата или на простатата, както и при усложнения от диабет личният лекар има право да назначава високоспециализирани изследвания, като такова за хормони на щитовидната жлеза или микроалбуминурия за проследяване на диабет.

"Понякога се налага високоспециализирано изследване. За съжаление, не всеки личен лекар разполага с подобен пакет, което според мен трябва да се промени", допълва специалистът.

Реклама

"Съществуват още две профилактични дейности, които се прилагат в България. Едната е трудова и разглежда риска на работното място. Другата е на Националния осигурителен институт за профилактика и рехабилитация на хронични заболявания. От нея могат да се възползват всички работещи и осигурени лица, които имат хронични заболявания. Те трябва да бъдат насочени от личния си лекар. Обичайно програмата стартира всяка година около март-април и завършва октомври-ноември", допълва д-р Тунчева.

Слагаме ваксини от бебета до възрастни

Съгласно актуалния Имунизационен календар на Република България се провеждат задължителни профилактични имунизации и реимунизации, както следва:

- Всички новородени се имунизират с ваксина срещу хепатит Б през първите 24 часа от раждането и с ваксина срещу туберкулоза (БЦЖ) от 48-ия час след раждането до изписването им от родилния дом

- От втори, трети и четвърти месец децата се ваксинират срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, както и срещу хепатит Б

- Между 7- и 10-месечна възраст на децата без белег от БЦЖ имунизацията в родилния дом се поставя БЦЖ ваксина след отрицателна туберкулинова проба

- От месец 13 децата се имунизират с комбинирана ваксина срещу морбили, рубеола и паротит

- От 12-и месец - реимунизация срещу пневмококови инфекции

- От 16-и месец - реимунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б инфекции, но не по-рано от 12 месеца след прилагане на третия прием

- На 6 г. - реимунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит

- На 7 г. - реимунизация срещу туберкулоза на лицата с отрицателна туберкулинова проба

- На 12 г. - реимунизация срещу морбили, рубеола и паротит и и срещу дифтерия, тетанус, коклюш

- На 17 г. - реимунизация срещу тетанус и дифтерия

- При навършване на 25 години, както и на всеки 10 години след това - реимунизация срещу тетанус и дифтерия.

При всички здравноосигурени лица с избран личен лекар задължителните имунизации и реимунизации се извършват от личния лекар след преглед в деня на ваксинирането и са безплатни за пациента.

Ваксините срещу грип, които се поставят всяка година, и срещу COVID-19 могат да бъдат приложени едновременно, като единственото условие е да не се поставят на една и съща ръка. Ваксинацията срещу коронавируса няма общо с тази срещу грипа.

Реклама
Реклама
Реклама