Йосиф Сърчаджиев за 99 години от рождението на легендата: Апостол Карамитев бе моят духовен баща!

Крайно време е учениците му да се сетят за него, казва синът на легендата
"Обичах с цялото си сърце Апостол. Той беше моят духовен баща! Най-добрият човек, когото познавам."
Това сподели един от учениците на великия български актьор Апостол Карамитев. "Бяхме заразени от таланта, чара и енергията му, опитвахме се да копираме интонацията и всичките му жестове", допълва Сърчаджиев.
"Искам да умра млад, красив, весел и интересен. Не ща да остарявам." Така говори приживе един от най-светлите умове и лица на българските театър и кино. Ако беше жив, на 17 октомври Апостол Карамитев щеше да навърши 99 години.
Преди година и половина вестникът ни събра подписи малката сцена в Народния театър да започне да носи името на великия актьор, като дотогава тя бе анонимна. "Благодаря на в. "България Днес" за идеята, ще я осъществим", тогава отговори на щенията ни бившият директор на трупата - Мариус Донкин.
"Добре че бяхте вие, защото аз живеех дълго в чужбина и нямах много връзка с днешната театрална ситуация", сподели ни тогава синът на Апостол - Момчил, който вече се е установил за постоянно у нас след кончината на съпругата му. Той и семейството му ще запалят свещичка за великия Апостол Карамитев, но голямото честване в Народния театър ще е догодина за 100-годишнината от рождението на актьора.
"Юбилеят на баща ми зависи от хората, които живеят тук, които са били свързани с него. Неговите ученици. За 40 и повече години не чух и не видях да са организирали юбилей на учителя си. Все чакат някой да го направи вместо тях и те да бъдат поканени", сподели не без съжаление синът на Карамитев и е прав за себе си. Учениците на великия актьор са много, и все известни.
Един от тях - Юрий Ангелов, често се сеща за учителя си. "Имах невероятен късмет, че го познавах! Помня, че на един от кръговете от приемните изпити той каза на Кръстьо Мирски: "Момчето от Плевен, дето прилича на Джани Моранди, искам да го взема в моя клас". А Мирски му отвърнал: "Кой е този Джани Моранди?", спомня си Ангелов.
Сред учениците на големия актьор са още Велко Кънев, Филип Трифонов, Богдан Глишев, Искра Радева, Мадлен Чолакова и др. Спектаклите им, режисирани от Апостол в театъра на ВИТИЗ - "Аз, баба, Илико и Иларион" и "Женско царство", в началото на 70-те притеглят в учебната зала повече публика, отколкото всички театрални сцени. Въпреки че Карамитев достига титлата "професор", до края на живота си предпочита да го наричат "даскале". Такова е и заглавието - "Ваш даскал, Апостол", на филма, който Момчил Карамитев, синът на актьора, посвещава на баща си през 2006 г. "Което сме взели, да дадем, да върнем на хората...", изрича преди смъртта си великият Апостол Карамитев пред сина си. Тогава момчето му е на 13 години.
Освен Момчил Апостол има и дъщеря - Маргарита Карамитева, която в момента е психолог в дом за стари хора и от години живее в Канада. Тя има втори съпруг инженер, а синът й – Апостол, е от първия й брак и носи името на дядо си. Момчето преди години вдигна тежка сватба в България. Апостол-младши се ожени за благоевградчанка на име Юлия. Двамата въртят частен бизнес и имат хотел край Огняново. Юлия е дъщеря на бившия зам. главен редактор на в. "Земеделско знаме" Тодор Минев. Клюката реди обаче, че наскоро и семейството на Апостол е заминало да живее в Канада.