COVID-19 обостри разширените вени

Мария Каназирева, магистър-фармацевт:
Обездвижването е един от основните рискови фактори, лекувайте се с венотоници
Борислав РАДОСЛАВОВ
"Ковид пандемията оказа негативен ефект поради дългото време, което прекарвахме в домовете си и в резултат на това се движехме по-малко. Обездвижването е един от основните рискови фактори за появата и развитието на разширени вени."
Това сподели пред "България Днес" магистър-фармацевтът Мария Каназирева, която повече от 20 години е управител на верига аптеки. Тя алармира за проблемите, които затварянето вкъщи причини на голяма част от хората.
"От разширени вени страда най-вече нежният пол. Жените споделят за тежест, оток и мравучкане в краката, някои даже и за болка. При доста от тях има и видими паякообразни или варикозни вени, които носят особено неприятни усещания през топлите месеци. Дамите се притесняват да показват краката си, да носят поли. Но моята роля като фармацевт е да им обясня, че зад нелицеприятните вени не се крие само козметичен проблем, а възпалителен процес", казва Каназирева.
По думите й става дума за сериозно съдово заболяване, в основата на което стои венозното възпаление и затова то не трябва да се подценява, а да се лекува навреме и системно.
"Ако не се вземат навременни мерки, резултатът може да бъде много неприятен и дори животозастрашаващ - като флебити и опасност от образуване на тромб", допълва експертът.
Фармацевтката е категорична, че е нужно да се полагат системни грижи за здравето на вените - спазване на хигиенно-диетичен режим, на активен двигателен режим, намаляване на теглото.
"Трябва да се стремим да ходим повече пеша, да танцуваме, задължително да отделяме време за разходки в природата. Нещата, които съветвам пациентите, е да правят редуване на студени и топли душове и поставяне на краката високо на възглавници за подобряване на микроциркулацията", казва още специалистът и препоръчва лечение с т.нар. венотоници, преди да се е стигнало до операция.