По 10 г. затвор за три ченгета за крупна кражба

Задигнали доказателства за 2 млн. лв
МВР служителите отмъкнали над 300 хил. кутии цигари, ключови за предстоящо дело
По 10 г. затвор получиха трима служители на МВР, обвинени в кражбата на веществени доказателства на стойност над 2 млн. лв. Това отсъдиха магистратите от Окръжния съд в Плевен.
Работата по случая е започнала през 2016 г., а обвинителният акт е внесен в съда на 11 юни 2018 г. Тримата подсъдими били колеги и приятели. Единият е започнал кариерата си в МВР през 1994 г., а другите двама - през 1998 г. В течение на времето те заемали различни длъжности, като двама от тях били назначавани и на ръководни позиции. Единият е бивш шеф на отдел "Икономическа полиция".
Тримата са отстранени от длъжност през 2017 г. със заповеди на министъра на вътрешните работи, след като са заподозрени в престъпна схема за изнудване и за крупната кражба. Бившият шеф на Икономическа полиция Красимир Кръстев, за когото се смята, че е тартор на групата, е обвинен заедно с другите двама униформени за това, че в периода от януари до октомври 2014 г. в мобилизационна база за военновременни действия на ОДМВР – Плевен, са задигнали 382 134 броя кутии цигари, които са били веществени доказателства по досъдебно производство на Районната прокуратура в Плевен.
Въпросните акцизни стоки били собственост на държавата, а общата им стойност е 2 364 251,95 лв. Тримата служители на МВР са се сговорили предварително за осъществяването на кражбата, която представлява особено тежък случай и стойността на отнетото имущество е в особено големи размери.
След ареста на ченгетата прокуратурата ги остави на топло. В началото на процеса стана ясно, че два дни преди провеждане на акцията, при която са заловени полицаите, шефът на Икономическа полиция е подал молба за напускане. Според адвоката му той е искал да напусне поради здравословни причини, твърди се и, че Кръстев е бил в недобри отношения с друг от обвиняемите.
По време на делото изскачат и други престъпления, зад които се смята, че стоят осъдените полицаи. Появяват се жертви на изнудване. Те разказват, че натискът започнал през септември 2018 г. Провеждани били чести посещения от Икономическа полиция в един от наргиле баровете. Полицаите са искали по 200 лева, 300 лева, 400 лева, но впоследствие тези пари са им се стрували все по-малко. После започнали да искат по около 1200 лева, но накрая склонили и на сумата от 600 лева. Така след договорката за около три месеца стопаните на два обекта платили около 1800 лева общо. Това била "такса, за да могат да работят спокойно". В полицията потърпевшите се оплакали веднага след първото плащане. Според прокуратурата други свидетели също твърдели, че именно началникът Красимир Кръстев е бил ръководител на групата.
Съдебният състав в Окръжен съд – Плевен, наложи на всеки един от подсъдимите наказание "лишаване от свобода" за срок от десет години при първоначален строг режим на изтърпяване. Присъдата не е окончателна и подлежи на обжалване и протестиране.
В панделата за подкупи
Бившият шеф на полицията в гр. Раковски Георги Илиев и трима негови колеги влезнаха окончателно в затвора, след като Върховният касационен съд (ВКС) остави в сила наложените им ефективни присъди за подкуп и грабеж.
Илиев беше задържан на 18 април 2018 г. и обвинен, че е получил 10 000 евро подкуп от търговеца на цигари без бандерол Метин Мустафа. Той раздал по 1000 евро и на служителите Васил Гоцев, Стефан Модев и Желязко Колев, които бяха задържани и обвинени с него.
Бившият полицейски началник е осъден на 5 години затвор и глоба от 5000 лева, като има забрана да заема длъжност в МВР за 6 години. Васил Гоцев е осъден на 4 години затвор, 4000 лева глоба и няма право да работи в МВР в следващите 5 години.
Най-тежко е наказанието на Стефан Модев, който е осъден на 6 години затвор, тъй като освен в корупционната схема е признат за виновен и по обвинение за грабеж. То е за това, че преди шест години заедно с разузнавача от Криминална полиция Петър Атанасов са ограбили Метин Мустафа, като са му отнели контрабандни цигари за над 40 бона. Атанасов също е осъден на 6 години затвор.
С условна присъда от 3 години лишаване от свобода с 5-годишен изпитателен срок се е разминал само Желязко Колев.