Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/11646424 www.bgdnes.bg

Бивш окръжен прокурор осъди ВСС за незаконно наказание

Ванчев получи само 5 бона обезщетение от исканите 130 хилядарки

Бил санкциониран, защото наел частен детектив, който да следи неговата приятелка съдийка

Бившият окръжен прокурор на Хасково Иван Ванчев осъди Висшия съдебен съвет (ВСС) за незаконно наказание, наложено му преди 11 години. Ванчев поиска 130 бона обезщетение, но Темида го поряза и определи ВСС да му плати само 5 хилядарки. Това реши окончателно Върховният административен съд (ВАС).

Реклама

През ноември 2011 г. тогавашният главен прокурор Борис Велчев поиска ВСС да отстрани от длъжност за 6 месеца и да уволни Ванчев за уронване на престижа на съдебната власт. По онова време около Ванчев избухна скандал, като се твърдеше, че той е наел частен детектив, който да следи приятелката му - съдийка от Окръжния съд в Хасково.

Детективът снимал срещите й с различни хора, докато е била в столицата, подслушани били и нейни разговори с политици и магистрати.

На 7 юни, след като бяха прегледани всички доказателства, ВСС отстрани Ванчев временно от длъжност, но не го уволни. Вместо това ВСС го наказа с 10% намаляване на заплатата в рамките на 6 месеца.

Година по-късно ВАС окончателно отмени наказанието, като прие, че историята с частния детектив се е случила, докато Ванчев е бил в отпуск, не е използвал служебното си положение, а и в крайна сметка става дума за чисто лични отношения. Според апелативните магистрати личните му отношения не са уронили по никакъв начин престижа на Хасковския окръжен съд или прокуратура.

През 2018 г. Иван Ванчев заведе дело срещу ВСС за малко над 130 бона обезщетение и лихва заради незаконното наказание.

Административен съд София-град (АССГ) му присъди само 7000 лв., но решението бе отменено от ВАС, който връща делото за ново разглеждане. Въпреки новия състав, който гледа делото, решението им бе същото - бяха му присъдени отново 7 хилядарки обезщетение.

Реклама

От решението става ясно, че бившият окръжен прокурор на Хасково иска 100 000 лв. обезщетение и 30 534 лв. лихва за причинени неимуществени вреди в периода от 4 април 2015 г. до 4 април 2018 г.

Ванчев претендира вреди на няколко основания - 10 000 лв. за образуването на дисциплинарното производство, 25 хилядарки за отстраняването си от длъжност, 15 000 лв. за разгласена от ВСС информация в медиите за образуваната срещу него дисциплинарка, 10 бона за продължителността на дисциплинарното производство и 40 хил. лв. за наложеното наказание.

Бившият шеф на ОП – Хасково, твърди, че докато е траела дисциплинарката, са били накърнени личното му достойнство и добро име като човек и професионалист. Самочувствието му е било понижено, бил в изолация от обществото, влошили се отношенията му с близки и колеги, изпаднал в депресия, получил психо-емоционален стрес от рязката промяна на личната и професионалната му сфера. Изпитвал тревога и напрежение, че ще бъде уволнен и няма да може да издържа семейството си, нито пък да си намери работа в областта на правото. Наред с това се обострило негово по-старо заболяване.

По време на делото пред АССГ трима души - съдия, прокурор и брат му, свидетелствали за състоянието, в което изпаднал след образуване на дисциплинарното производство, и за тревогите и грижите, които изпитвал.

Тогава магистратите приеха, че е накърнено достойнството на прокурора и факта, че медийните публикации са оказали негативно влияние върху честта и авторитета на Ванчев. Съдиите не приеха, че здравословното състояние на Иван Ванчев се е влошило, защото липсват доказателства това да е станало вследствие на дисциплинарното производство.

След произнасянето на съда и Ванчев, и ВСС обжалват пред ВАС. Върховните административни магистрати се съгласиха напълно с доводите на колегите си от предишната инстанции, но според тях обезщетението е завишено.

ВАС окончателно определи ВСС да изплати 5 хилядарки обезщетение за неправомерното наказание на Ванчев. Мотивът им е, че наказанието на бившия прокурор е било "сравнително леко", пише сайтът "Лекс".

Каре: Подобен случай с отменена "забележка"

ВАС окончателно присъди 3 бона обезщетение на Кирил Димитров от Софийската градска прокуратура (СГП) за това, че му е било наложено наказание, което впоследствие е било отменено от съда като незаконосъобразно. Обвинителят претендира за 30 000 лв., но съдът намалява сумата десет пъти, като посочва, че това е справедливото обезщетение за вредите, които Димитров е претърпял от наказанието "забележка".

Случаят е от 2018 г. През януари с.г. тогавашният градски прокурор на София Емилия Русинова наказва със "забележка" Кирил Димитров за това, че не се е явил на работа. След 4 години обжалване на наказанието Димитров получи 3 хилядарки за "забележката".

Реклама
Реклама
Реклама