Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/11544812 www.bgdnes.bg

Митьо Очите остава с гривна под домашен арест

Темида благосклонна към човек на Желязков, но не и към боса

Калоян Колев на свобода срещу 10 бона гаранция

Димитър Желязков, по-известен като Митьо Очите, остава под домашен арест, а Калоян Колев, един от най-доверените му авери, излезе на свобода срещу 10 бона. Това реши окончателно Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС), съобщава сайтът "Флагман".

Митьо Очите е с мярка за неотклонение "домашен арест" вече почти година и на 26 април отново не съумя да склони спецмагистратите да я променят на парична гаранция. Несебърският бос остава вкъщи с гривна за проследяване до края на делото.

Реклама

Съдиите се оказаха по-благосклонни към Калоян Колев, който е сочен за един от най-близките му хора заедно с Радослав Николов-Рачо и Лавацата. Мярката за неотклонение на Колев е променена от "домашен арест" на гаранция в размер на 10 хиляди лева с определението на спецсъда от 24 март, но преди дни АСНС потвърди решението на колегите си от Специализирания наказателен съд.

Срещу решението е постъпил протест от прокуратурата, но и жалба от Колев, според когото сумата на гаранцията трябва да е по-ниска. Колев смята, че "подписка" също би била адекватна мярка за неотклонение. Апелативните спецсъдии прецениха, че 10 бона гаранция е напълно адекватна сума, а мярка "подписка" няма как да бъде уважена заради тежестта на обвиненията срещу Колев.

Припомняме, че Димитър Желязков и Калоян Колев бяха арестувани през август 2018 г. Те бяха с мярка "задържане под стража" до юли 2021 г., когато бяха пратени в "домашен арест".

Делото срещу групата на Митьо Очите, за която се твърди, че е рекетирала Южното Черноморие, цикли вече 4 г. За изминалото време не се случва нищо съществено освен постоянните обжалвания на подсъдимите и намаляването на гаранциите им няколко пъти и повтарящите се грешки на спецпрокуратурата в обвинението.

Миналата година, след като обвинителният акт бе върнат на прокуратурата заради допуснати груби процесуални нарушения и се наложи спешното му повторно внасяне, процесът пак забуксува и продължава да буксува и досега.

Реклама

Припомняме, че обвиняеми са Димитър Желязков, дъщеря му Станислава, Радослав Николов-Рачо, Иван Пишиев, Венцислав Христов-Лавацата, Йордан Въчев-Ларша, Калоян Колев, Пейко Янков, Карен Ованесян. Обвиняем заедно с бандата на Очите бе и Юмер Мехмед, който бе убит и разчленен в Бургас преди по-малко от половин година.

Към групата са предявени общи обвинения, а към някои от членовете и конкретни престъпления - като рекет и изнудване. Явили са се анонимни и явни свидетели, извършени са експертизи, уличаващи структурата на престъпната група на Митьо Очите.

Свидетелите посочват, че Желязков е тарторът, Рачо - неговата дясна ръка. Веднага след това в йерархията е Лавацата, а мястото на Колев не е уточнено. От разказите на свидетелите става ясно, че Рачо и другият от бандата - Иван Пишиев, налагали монопол върху погребалния бизнес в Бургас, придобивайки погребални агенции и назначавайки свои хора за управители.

С дилърите на наркотици се занимавал Лавацата. Всички се отчитали на него, после той на Рачо, а дясната ръка се отчитала пред несебърския бос.

Палежите също преминавали през Рачо, сочат още разказите на свидетелите.

Иван Найденов получава обвинения за палеж. Един от свидетелите по делото - жена, която има фирма в сферата на погребалния бизнес, разказва как е била заплашена, че ще бъде унищожена лично от един от бабаитите на Очите.

В края на м.г. от част от обвиненията се отървава Митьо Очите. След редица връщания на делото заради нарушения спецпрокуратурата ремонтира обвинителния акт и свали някои от обвиненията срещу несебърския бос, за които няма позволение той да бъде изправен на съд, както писа "България Днес".

Пречката пред разследването, което се точи от 2018 г., е свързана със задържането на кримигероя в Истанбул и предаването му на родните власти. Според изискването в закона екстрадираното лице може да бъде съдено само за престъпления, за които е поискано и позволено предаването му. Още в началото на процеса става ясно, че прокуратурата иска Очите по обвинение за ръководство на престъпна банда и три палежа - на казино, автомобил и вендинг машина, в съучастие с други подсъдими. Турските власти разрешават предаването на несебърския бос на България, но у нас той е подхванат и за изнудване на бизнесмени и собственици на погребални агенции, както и за разпространение на наркотици. Към момента Очите е под домашен арест, а делото още не е започнало по същество. Какво ще се случи, ако не стартира, преди да бъде закрито спецправосъдието, виж в карето.

Каре: Съдбата на делото срещу несебърския бос

От есента на миналата година СНС се опитва да проведе ново разпоредително заседание след няколкото провала на процеса през последните години. Ако това се случи до закриването на спецсъда, делото ще продължи да се гледа в Софийския градски съд. В противен случай то ще се премести в Окръжния съд в Бургас - на територията на Желязков. С темпото, с което се движат нещата, се очаква по-скоро окръжните магистрати в Бургас да поемат тежкия процес срещу Очите и аверите му. Спецмагистратите имат 3 месеца да задвижат процеса, преди да закрият спецправосъдието.

Реклама
Реклама
Реклама