Европарламентът нищи ареста на Бойко Борисов

Мониторингова група проверява обстоятелствата около задържането на бившия премиер
Обсъждат спазва ли се върховенството на закона в няколко страни, сред които и България
Мониторинговата група към Европейския парламент ще проверява обстоятелствата около ареста на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Това заяви председателят на мониторинговата група Софи инт Велд пред БНТ.
Искането е получено преди няколко дни от конференцията на председателите на Европейския парламент. Членът на групата Владимир Билчик, който е от Европейската народна партия, в която членува и ГЕРБ поясни:
"Ние искахме да проведем дебат по въпроса в пленарна зала, но това не се случи. Ще разгледаме обаче въпроса в мониторинговата група. Обсъждаме всякакви въпроси по върховенството на закона, свързани със ситуацията в няколко страни, една от които е България. Ще разгледаме този въпрос много сериозно".
Самата Европейска народна партия се отказа от провеждането на дебат по казуса с ареста на Борисов след възражение от останалите парламентарни групи.
Бившият премиер заедно с Владислав Горанов и Севделина Арнаудова бяха арестувани на 17 март след акция на МВР. Борисов бе задържан, след като полицаи нахлуха и тарашиха в дома му.
Тримата политици бяха освободени още на следващия ден, след като се разбра, че българската прокуратура не е била уведомена за акцията и я обяви за незаконна.
12 часа след ареста първа информация по случая със задържането даде в кулоарите на парламента вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев. Той съобщи, че се действа по сигнал на хазартния бос Васил Божков и доклад на Агенция "Държавна финансова инспекция" (АДФИ) от юли м.г. Този доклад установи загуби за бюджета в размер на близо 557 милиона лева заради бездействието на Комисията по хазарта, подчинена на финансовия министър Владислав Горанов. Тогава АДФИ установи, че за проверения период 1 януари 2014 до 31 декември 2019 г. е налице заплащане на по-малък от дължимия размер на таксата. Българската прокуратура така и не предприе нищо по този доклад. Радваме се, че макар и късно, тези действия все пак се предприемат, заяви Асен Василев след арестите.
Това потвърждава и изявление на Божков в социалните мрежи, че е дал показания пред Европейската прокуратура. Божков, който избяга в Дубай и е с двайсетина обвинения, написа: "Две години Гешев правеше всичко възможно да отърве съратниците си, след като дадох неоспорими доказателства за най-големия рекет в историята на България. След сигнала ми и показанията пред Европейската прокуратура от последния месец днес най-накрая арестуваха Бойко Борисов, Владислав Горанов и Арнаудова. Истината винаги излиза наяве".
Божков твърди, че е плащал 10 процента подкуп от печалбата на националната лотария всеки месец. Бил изнудван от Борисов, тогавашния финансов министър Владислав Горанов и бившата шефка на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Дни след задържането на Борисов и компания Софийският районен съд отмени ареста на Бойко Борисов. Също така Главна дирекция "Национална полиция" трябва да плати на бившия премиер 310 лв., направени като разход по делото. А сега мониторинговата група към Европейския парламент ще направи собствено разследване около обстоятелствата на задържането на Борисов, Арнаудова и Горанов. Скоро предстои да има повече светлина около действията на мониторинговата група.
Каре: Изострени отношения
Мониторинговата група бе в изострени отношения с Борисов, докато той бе премиер. Тя започна да наблюдава България през лятото на 2020 г. Борисов и главният прокурор Иван Гешев отказаха да участват в две изслушвания на групата и изпратиха там свои заместници.