Лекари хранят гризачи сирачета

Новородени патагонски мари оцеляват в софийския зоопарк благодарение на грижите на лекари, след като остават без майка и няма кой да ги храни.
Сърцераздирателната историята се развива през последния месец, но едва сега от зоологическата градина разкриват драматичните седмици, през които преминават едни от най-новите обитатели в столицата. Видът принадлежи към разред Гризачи и се среща в Южна Америка (патагонската част на Аржентина). Природозащитният им статус в Световната червена книга е "Почти застрашен от изчезване вид".
"Групата на патагонските мари в софийския зоопарк наскоро се сдоби с нови членове, чиято история започна с препятствия, но завърши с щастлив край! Двете сестрички се родиха с тегло от около 40 грама на 17 юни, но за съжаление, малко след това загубиха майка си", разказват от зоопарка.
Благодарение на денонощните грижи на д-р Марин Йосифов и останалата част от екипа ветеринарни лекари на зоопарка гризачите сирачета успяват да се преборят и вече тежат около 600 грама. "Захранвани бяха с адаптирано мляко и много любов. Двете момичета вече се чувстват спокойно в групата с останалите патагонски мари", посочват още от зоологическата градина в София.
Патагонската мара на външен вид много прилича на заек. Има сравнително дълги уши и крайници. Предните крачета са въоръжени с четири пръста, а задните с по три. Опашката е къса и слабо окосмена. Космената покривка по гърба и горната част на тялото е сива, отдолу е бяла, а встрани е оранжева. Представителите на вида са растителноядни, като се хранят предимно със зелената част на растенията и плодове. Марите са предимно дневни животни и прекарват около 46% от всекидневната си дейност, заети в хранене. Мъжките отделят повече време в патрулиране на територията от хищници. Основните неприятели са котки, лисици и хищни птици. Най-уязвими са малките.