Легендарният писател Антон Дончев: Не разбирам как преизчисляват пенсиите
Трябва да се смятат според категоризацията, категорична е Йорданка Христова
"Юрист съм, а не мога да разбера как точно се преизчисляват пенсиите. Знам само, че ще има някакво увеличение, но то далеч няма да е достатъчно, като се има предвид какво се случва с цените, които непрекъснато се увеличават." Това обяви пред "България Днес" легендарният писател Антон Дончев по повод новата методология, по която ще се пресмятат парите за възрастните хора.
Той не е единственият, който се вълнува от темата. Към нея огромен интерес проявяват и известните българи, които са в пенсионна възраст. Пред "България Днес" те споделиха своите мнения, очаквания и препоръки. Изненадващо или закономерно, повечето от тях са солидарни в едно: че пенсионерите у нас като цяло остават под стандартите за достоен в материален план живот.
Един от недоволните от състоянието на пенсионната система и от размера на пенсиите е фолкпевецът Сашо Роман. Изпълнителят на "Мой ангеле" довери, че ако няма участия, едва ли ще може да задели средства за покупка на лекарства.
"Като цяло пенсиите са малки. Даже мога да ги нарека минимални. Преизчислението едва ли ще ги увеличи съществено. Първо на първо, човек не може да разчита само на минималната пенсия. Ние сме вече в такава възраст, че започват да ни налягат болести, ток плащаш, вода плащаш и фактически тези пари отиват за разходи. А за храна изобщо не може да се мисли", убеден е бившият солист на "Ку-ку бенд".
Сашо Роман уточнява, че разчита основно на пенсионните осигуровки не от музикалния бранш, а от заводите, където е работил навремето. Той казва още, че години наред е бил на свободна практика и се е самоосигурявал. За съжаление през 80-те години, когато "масовите" заплати са били около 150 лева, осигуровките също са били минимални - между 20 и 30 лева.
"Ако не е музиката, ще си гладуваме като кучета", обобщи изпълнителят на "Дяволска жена".
Класикът Антон Дончев признава, че и на човек с юридическо образование като него не са му ясни критериите, по които ще се извърши преизчислението на пенсиите.
"Повишение някакво ще има", допуска авторът на "Време разделно", но не е оптимист, че то може да компенсира инфлацията. "Въпросът е, че всъщност ние нямаме точна сметка до каква степен това повишение на пенсиите отговаря на случващото се с цените. Защото това, което виждаме, че става на българския пазар, е ужасяващо! То не почива на действителността, а се развива по някакви свои закони. Нищо не се контролира", смята корифеят на историческата проза.
"За всички е ясно, че пенсиите в България са доста ниски в сравнение с европейските и със световния стандарт по принцип", категорична е и естрадната легенда Йорданка Христова.
Тя не е съгласна, че хора, които по думите й са били на "ръководни постове" навремето, получават различни по размер пенсии от пенсиониралите се на подобни позиции след 2000 година.
"Преизчислението трябва да е свързано с категоризацията", сигурна е изпълнителката на "Аз съм сила и нежност". Любимката на няколко поколения българи изрази възмущението си, че у нас има само първа, втора и трета категория труд.
"Това е безобразие!", даде воля на емоциите си звездата.
Певицата е огорчена, че у нас не се дават суми над основната пенсия по възрастови категории.
"Навсякъде в света за възраст се дава толкова, за прослужени години - толкова. Дори да не си работил въобще, пак имаш право на някаква пенсия", допълни Йорданка Христова.
Според Ивайло Иванов, главен хореограф на националния ансамбъл "Филип Кутев", българските балетисти и танцьори са най-ощетени в размера на пенсиите.
"Пенсионират ни след 25 години като трета категория труд. А преди бяхме първа. Това е много тъжно, защото няма здрав танцьор. Всички след това са развалини, с множество здравословни проблеми. И затова са принудени след пенсионирането си да работят какво ли не - продавачи, охрана, преподават, ако могат...", оплака се маестрото.