Свалят обвинения срещу Митьо Очите

Заради липсата на разрешение от Турция
На петия път спецпрокуратурата ремонтира делото, което тепърва ще започва
С част от обвиненията си се отървава Димитър Желязков - Митьо Очите! След редица връщания на делото заради нарушения спецпрокуратурата ремонтира обвинителния акт и свали някои от обвиненията срещу несебърския бос, за които няма позволение той да бъде изправен на съд, научи "България Днес".
Пречката пред разследването, което се точи от 2018 г., е свързана със задържането на кримигероя в Истанбул и предаването му на родните власти. Според изискването в закона екстрадираното лице може да бъде съдено само за престъпления, за които е позволено предаването му.
Още в началото на процеса става ясно, че прокуратурата го иска за ръководство на престъпна банда и три палежа - на казино, автомобил и вендинг машина, в съучастие с други подсъдими. Турските власти разрешават предаването на несебърския Ал Капоне на България, но у нас той е подпукан и за изнудване на бизнесмени и собственици на погребални агенции, както и за разпространение на наркотици.
Това се превръща в ябълка на раздора между прокуратурата и защитата, която иска спиране на делото. Налага се тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров да се примоли на турските власти за допълнително разрешение Очите да бъде преследван от Темида.
Докато процедурите се влачат с месеци и години, спецмагистратите откриват, че пет от обвиненията за изнудване срещу Желязков са изпуснати и не са включени нито в молбата за екстрадиция, нито в молбата за даване на съгласие. Заради това преценяват, че изготвяне на нова молба и евентуалното й одобрение от Турция съвсем могат да се проточат във времето.
Първото писмо е придвижено от Министерството на правосъдието и посолството ни в Анкара. Дипломатите пишат напомнително до турските власти с въпрос за съдбата на подземния бос, но питанията им остават без отговор. Едва преди година на първа инстанция Шестнадесетият съд за тежки престъпления Бакъркьой в Истанбул намира исканото разрешение за приемливо, но окончателно съгласие не се появява в следващите месеци.
Това поставя разследващите в безизходица. Затова те решават най-накрая да отпишат спорните обвинения от обвинителния акт. Така отпадат освен част от престъпленията, за които е погнат Желязков, но и такива срещу негови съпроцесници, които са за съучастие с него. Обвиненията са отделени и са спрени, потвърдиха за вестника от съда.
Междувременно процесът цикли в спецсъда и е връщан заради нарушенията за поправка вече пет пъти, сочат изчисленията на адвокатите. Един от рестартите е заради отвод на съдебна заседателка, която е ползвала услугите на представител на защитата. Това се случва след проведени разпити на основните хора, сочени за потърпевши от дейността на престъпната група.
В последните седмици поне на два пъти се отлага стартът на делото, понеже топадвокати заболяват с COVID-19 и пропускат разпоредителното заседание.
Докато се чака началото, най-близките хора на боса се опитват да измолят по-леки мерки. Щерката на Очите Станислава иска да отпадне забраната й за напускане на страната, но магистратите я посичат. Попарени са надеждите и на сочения за дясна ръка на Желязков - Радослав Николов-Рачо, за намаляване размера на гаранцията му.
През лятото съдиите се смилиха над Митьо Очите и го пуснаха от кауша. Той прекара шест месеца в турски зандан и близо 2 г. и половина в родна килия. По решение на Темида на крака на боса беше закачена електронна гривна за проследяване. Той беше заточен под домашен арест в имението си в несебърското село Кошарица.
Един подсъдим по-малко
Преди поредното начало процесът беше белязан от жестоко престъпление. Един от подсъдимите - Юмер Мехмед, изчезна, а по-късно тялото му беше открито разчленено. За бруталното посегателство са обвинени бургаският бизнесмен Станимир Рагевски и помощникът му Деян Дичев.
Покрай зловещата смърт на младия Юмер се разрешава още една загадка - изчезването от месеци на брокерката Теодора Бахлова. Криминалистите откриват, че и тя е била убита и разчленена. Мотивът за убийствата е финансов, обявяват ченгетата.
След трагичния край на Юмер процедурата предвижда заради смъртта му делото срещу него да бъде прекратено. Така на подсъдимата скамейка остават 12 души.