10 начина да предотвратите коледното подуване
На празниците има доста богати трапези, и трудно устояваме да се храним с мярка. Това неизбежно води до подуване на корема, което не само че е неприятно като усещане, но и започваме да се притесняваме за външния си вид. Ето 10 неща, които да ви помогнат да предотвратите или да преодолеете по-леко неизбежният коледен корем.
- Хранете се бавно. Трудно може да контролираме бързината на хранене, когато имаме множество вкусотии на масата. Бавното хранене, обаче помага много за предотвратяване на подуването - от една страна ни прави сити с по-малко количество храна, от друга, храната не влиза в стомаха наведнъж, което не стресира органът и си свършва работата много по-бързо и ефективно.
- Бъдете внимателни с порциите. Още едно упражнение за себеконтрол, но ако успете храносмилателната ви система ще се отблагодари. Бъдете реалистични и преценявайте внимателно от колко храна има нужда тялото ви и докъде вашият глад се превръща в лакомия. Японците имат златно правило при хранене - "Хара хачи бу", което означава, че е най-добре да си нахранен на 80%. Добре е да вложим тази практика и на българската трапеза.
- Намалете алкохола. Говори се, че алкохолът помагал на храносмилянето, особено с по-мазните храни. Но ракийката с туршията се оказва мит. Алкохолът има свойството да дразни стомашната лигавица, и това неизбежно води до по-некачествено смиляне. В последствие, питиетата пречат на усвояването на хранителните вещества, както и разстройват естествената ни чревна флора. Все пак е празник, затова си налейте едно за "наздраве", но не прекалявайте с чашката.
- Пийте повече вода. Без вода сме за никъде! Освен че е жизненоважна за нашето оцеляване, водата може да ни помогне и при храносмилянето. Пиенето на вода преди хранене също може да ви помогне с това да ядете по-малко. Не се притеснявайте, водата няма да ви разреди стомашните сокове. Органът взима и в число количеството течност и ще компенсира с по-големия обем вода.
- Избягвайте мазното, заместете със зеленчуци. Всички знаем, че ни става тежко, когато ядем мазничко. За да предотвратим хапването на голямо количество от калоричните бомби, може да залъжете глада с по-здравословни алтернативи - да заместите със салати. Друг вариант е да пробвате други методи на приготвяне. Вместо да пържите, да печете, например.
- Внимавайте с фибрите. Фибрите са въглехидрати, които са много полезни за храносмилателната система. В съвременната ни диета, обаче, количеството им е намаляло. Да се приемат фибри е препоръчително, но консумирането им на високи количества наведнъж често води до нежелано подуване и запек. Храната на бъдни вечер е доста бодата на фибри - боб чорбата, туршията, и зелевите сърми са изпълнени с такива.
- Движете се. Упражненията раздвижват гастроинтестиналния тракт и помага на храната да премине по-бързо през дългия път в нашето тяло. Но внимавайте! Физическата активност внезапно след хранене може да ви изиграе лоша игра и да ви накара да се почувствате oще по-тежко.
- Не яжте преди да си легнете. Препоръчително е да се храните няколко часа преди да легнете настрани. Ако прибързате с лягането, или ако хапнете късно вечер, ще затрдуните смилянето на храната в стомаха. Това не само че ще удължи времето на работа на органа, но пък и ще имате по-некачествен сън.
- Избягвайте млечни продукти. Голяма част от нашето население има дефицит на ензима, който разгражда млечната захар - лактаза. Поради това, когато приемаме пресни млечни продукти, млечната захар остава неразградена в нашите черва. Това кара чревните ни батерии да нападат млечната захар и да я разграждат в газове. Именно затова млечните храни водят до подуване.
- Не пийте газирано. Газираното ни подува. Това е факт, който е широко познат на всички ни. Причината е проста - въглеродният диоксид, който се де отделя от напитката, продължава да се отделя в нашите стомаси и така храносмилателният път се напълва с газ и се подува като балон.
Реклама
Реклама