Босна отбелязва 30 години от геноцида в Сребреница

Навършват се 30 години от клането в Сребреница - единственият признат геноцид в Европа след Втората световна война. През юли 1995 г. босненските сръбски сили убиват над 8000 босненски мюсюлмани - мъже и момчета, в град Сребреница и околните райони. Телата на голяма част от жертвите не са намерени, а останките на други – не са разпознати.
Мелвида Омерович е загубила съпруга си и двамата си братя в клането. "Чакам от 30 години. През 2013 година намериха две кости и нищо повече. Вече изминаха 30 години, откакто застреляха мъжа ми в Сребреница", разказва тя.
И допълва: "Имахме две деца. Бяхме щастливи. Животът ни беше хубав. Но всичко хубаво свършва бързо. Сега от него останаха само спомените. Нищо повече".
Мелвида показва и снимка на единия от братята си. " Така и не го намериха. Роден е през 1977 година".
В редица градове в Босна и Херцеговина, както и в Европа и по света има възпоменателни церемонии в памет на хилядите жертви. Основната церемония вече започна в мемориалния център в Поточари.
„Някои събития в историята хвърлят сянка, която се простира над поколения. Геноцидът в Сребреница е едно от тях. Той е сред най-мрачните страници в колективната памет на Европа", написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Изминаха 30 години от тези зверства. Днес искам да отдам почит на повече от 8300 бошняшки момчета и мъже, които бяха убити, и на онези, които все още са в неизвестност. Тъй като някои от последните жертви от Сребреница са погребани с достойнство, аз почитам и майките, съпругите и дъщерите, които продължават да скърбят, носейки тежестта на загубата в продължение на три десетилетия", се казва в писмения коментар на фон дер Лайен.
Според нея „наш дълг е да помним и да съхраним истината, за да знаят бъдещите поколения какво точно се е случило".
„Те трябва да знаят, че през лятото на 1995 г. жертвите бяха систематично екзекутирани и погребани в масови гробове в определената от ООН „безопасна зона" в Сребреница. Град, в който те вярваха, че ще ги защити от жестоката война, която опустошаваше Босна и Херцеговина", допълни тя.
Фон дер Лайен подчерта, че „Европейският съюз никога няма да забрави случилото се в този град".
„Признаваме миналото си и поемаме отговорността си за това, че не успяхме да предотвратим и да спрем геноцида", каза тя и добави:
„Никога няма да позволим историята да бъде пренаписана. Категорично отхвърляме и осъждаме всяко отричане, изопачаване или омаловажаване на геноцида в Сребреница, както и прославянето на военните престъпници".
Председателят на ЕК посочи, че политическите лидери „носят голяма отговорност в това отношение, по-специално в Босна и Херцеговина и в целите Западни Балкани".
„Те трябва да дават пример, като признават установените факти и почитат искрено жертвите. Те трябва да работят активно за помирение, като се изправят пред корените на омразата, довели до тези жестокости. Това е единственият път към по-светло и проспериращо бъдеще за следващото поколение", заяви фон дер Лайен.
„Накрая искам да отправя послание към народа на Босна и Херцеговина: Европейският съюз е с вас. Ние оставаме напълно ангажирани да подкрепяме вашата страна по пътя ѝ към членство в ЕС. Вашите политически лидери трябва да направят своя принос, за да може вашата страна да намери мястото си в сърцето на нашия съюз, където ѝ е мястото", заключи тя.
Председателят на Европейския съвет, Антонио Коща, се обърна към участниците във възпоменанието с обещание „съхранение на паметта за онези, които загубихме, като потвърдим нашата непоколебима ангажираност към истината и отговорността".
„Няма място – нито в Европа, нито където и да е по света – за отричане на геноцид, ревизионизъм или възхваляване на военнопрестъпници. Отричането на такива ужаси трови бъдещето ни. Наш дълг е да се изправим пред цялата истина. Това е първата стъпка към гарантирането, че подобни престъпления никога няма да се повторят", заяви Коща в речта си.