Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/svyat/article/20825650 www.bgdnes.bg

УНИКАЛНО! Създадоха дрон голям колкото комар

Безпилотният наносамолет има крила като на насекомо и тежи едва 0,3 грама, предаде 24 часа.

Китайски инженери направиха нов пробив в роботиката, като създадоха миниатюрен дрон с размерите на комар, предназначен за специални военни операции. Нанодронът е перфектният шпионин, защото трудно може да бъде забелязан с просто око, а и на вид изглежда почти като досадното жужащо насекомо. Безпилотният самолет има фини крила и три тънички крачета. Той е дълъг 2 см и тежи едва 0,3 грама. Според специалистите механичният "кръвопиец" не е възможно да бъде открит чрез конвенционалните радарни системи.

Реклама

Дронът шпионин е създаден от изследователи от Националния университет по технологии в областта на отбраната, но бе представен по държавната телевизия от студента Лян Хексян. "Виждате в ръцете ми робот, който прилича на комар. Миниатюрните бионични роботи като този са създадени за шпионски мисии за събиране на информация и за тактическо разузнаване на бойното поле", разкри той.

Освен за целите на армията обаче подобни миниатюрни дронове предизвикват голям интерес в секторите на медицината и околната среда. Те биха могли да бъдат изключително полезни в хирургията, образната диагностика или в събирането на данни за замърсяването на въздуха, отбелязват специалистите.

Въпреки официалното представяне на новата играчка на китайските военни създателите дават твърде оскъдни данни за миниатюрното съоръжение. Не е ясно например каква е неговата продължителност на летене и неговата автономност. По принцип заради размерите си подобни роботи имат изключително малки батерии. Няма данни и за финансовите измерения на разработката. Южнокорейски медии все пак са се добрали до информацията, че комарът шпионин маха с крилца по 500 пъти в секунда, а миниатюрното му телце е фрашкано със сензори, способни да улавят образи, звуци и електронни сигнали. Иновацията показва, че Китай устремно запълва закъсненията по отношение на американската армия и на военните от европейските страни.

Някои западни експерти обаче допускат, че новото изобретение може да бъде използвано също за следене на хора и за подслушване на лични разговори. Има и такива, които стигат още по-далече в черногледите си прогнози и предполагат, че не е изключено то да послужи за организиране на непроследими убийства и за разпространение на зловредни патогени, т.е. да влезе в ролята на биологично оръжие.

В света съществуват еквиваленти, но те са значително по-големи по размери. Един от тях е норвежкият Блек Хорнет, който е на въоръжение в редица европейски армии, но той е с размерите на детско самолетче и тежи 33 грама. Този безпилотен летателен апарат (UAV) е проектиран да осигурява ситуационна осведоменост за малки военни части, особено пехотни отряди, без да излага войниците на риск. Блек Хорнет е способен да предава видео на живо и изображения с висока резолюция, като времето му на летене е около 30 мин.

Същия капацитет за летене има и джобният разузнавателен дрон "Трейс" на американската компания "Вентидж роботикс", който обаче тежи "цели" 153 грама. Неговото голямо предимство е, че е

Реклама

снабден със стелт технология и не произвежда почти никакъв шум

Може да функционира и в пълен мрак. През 2006 г. секретната лаборатория DARPA на Министерството на отбраната на САЩ стартира проект, наречен Хибридни микроелектромеханични системи за създаване на "насекоми киборги" чрез поставяне на микромеханични системи вътре в насекомите.

Засега не е известно колко време ще мине от разработката в лабораторията до въвеждането на китайския дрон комар в експлоатация. Миналия ноември обаче китайските военни инженери се похвалиха със създаването на нов дрон майка, способен да пренася стотина по-малки дрона едновременно на 6500 км разстояние. Този тежащ 11 т мастодонт трябваше да стане оперативен до края на юни, така че ако нанодроновете следват същия ритъм, те вероятно ще влязат в действие до няколко месеца. Целта на дрона майка е да може да пуска в действие цяла голяма флотилия от по-малки безпилотни самолети, способни да работят в синхрон и да блокират отбранителните системи на противника.

Освен дрона насекомо учените и студентите от Националния университет за технологии в отбраната са представили още няколко разработки. Например боен дрон с четири крила, управляван със смартфон или дрон, който се изстрелва от артилерийско оръдие. Той успява да устои на аеродинамичния шок и да възстанови контрол над полета си след няколко десетки километри само за няколко секунди, като в същото време пести изключително много от автономията си.

След всичко това става ясно, че по отношение на роботиката във военната сфера Китай вече е сред лидерите в иновациите, независимо, че е започнал състезанието много по-късно от основните си конкуренти. Според статистиката през 2022 и 2023 г. повече от половината от разработените в света роботи се падат на Китай.

Още през 2013 г. инженери от Харвард показаха прототип на своя робот пчела, тежащ дори по-малко от китайския – 0,03 г. В продължение на години механичното насекомо доказваше, че може да лети и да прави сложни маневри, но имаше проблем с безопасното кацане заради изключителната лекота на устройството. Едва тази година разработчиците съобщиха, че главоблъсканицата е решена благодарение на контролен механизъм, който намалява скоростта преди приземяването.

За разлика от разработката на Пекин, тази на американския университет е предназначена основно за граждански мисии – в земеделието за опрашване на културите, както и за спасителни мисии при бедствия. Американският робот пчела всъщност прилича много повече на комар, отколкото на медоносното насекомо, и има три крачета във формата на статив, на които роботчето стъпва.

Четете още

Русия направи най-голямата въздушна атака срещу Украйна

Русия направи най-голямата въздушна атака срещу Украйна

Неясен дрон удари столицата на Йордания

Неясен дрон удари столицата на Йордания

Пантерата от Шумен бяга на дронове с термокамера

Пантерата от Шумен бяга на дронове с термокамера

Пантера е хищникът от Шуменското плато (ВИДЕО)

Пантера е хищникът от Шуменското плато (ВИДЕО)

Реклама
Реклама
Реклама