Кой ще е следващият папа? - Ето кои са фаворитите

След като кардинал Кевин Фарел, камерленго на Ватикана, обяви кончината на папа Франциск в понеделник сутринта, Католическата църква навлиза в период на скръб, но и на очакване. Следващата важна стъпка е свикването на папски конклав, по време на който кардиналите ще изберат нов глава на Римокатолическата църква.
Към 22 януари 2025 г. има 138 кардинали-избиратели от общо 252, като в тайния вот в Сикстинската капела могат да участват само кардинали под 80-годишна възраст. Всеки ден се провеждат по четири рунда гласуване, докато един кандидат не получи мнозинство от две трети. Процедурата обикновено трае между 15 и 20 дни, сочи информация на Конференцията на католическите епископи на САЩ.
Сред потенциалните наследници вече се споменават имената на няколко известни кардинали. В книгата The Next Pope: The Leading Cardinal Candidates от 2020 г., журналистът Едуард Пенин очертава някои от най-вероятните претенденти:
Кардинал Пиетро Паролин
70-годишният италианец Паролин, държавен секретар на Ватикана от 2013 г., е най-високопоставеният кардинал в предстоящия конклав. Възприеман като умерен и прагматичен, Паролин избягва крайностите както в ляво, така и в дясно. Наскоро в интервю за L'Eco di Bergamo заяви, че „решенията за мир не бива да се налагат едностранно, защото така се потъпкват правата на цели народи".
Кардинал Петер Ердьо
72-годишният унгарец Петер Ердо е бивш председател на Съвета на епископските конференции на Европа и е известен с твърдите си позиции по морални въпроси. Той се противопоставя на причастието за разведени и повторно женени католици и е сравнявал приемането на бежанци с трафик на хора. Ердо беше направен кардинал от папа Йоан Павел II през 2003 г.
Кардинал Луис Антонио Тагле
67-годишният филипинец Тагле, ръководител на първата секция по евангелизация в дикастерията за евангелизация, е известен със своите прогресивни възгледи. Той е критичен към осъждащия език на Църквата спрямо гей хора, самотни майки и разведени. В интервю от 2015 г. подчерта, че „много от тези хора бяха заклеймени и изолирани от обществото".
Кардинал Матео Зупи
69-годишният Зупи, смятан за близък до папа Франциск, е председател на Италианската епископска конференция от 2022 г. Назначен за кардинал през 2019 г., той беше изпратен на миротворчески мисии в Украйна и САЩ. Подкрепя диалога с ЛГБТ общността и в книга от 2018 г. пише, че „взаимното разбиране и новото пасторално отношение" са ключови за бъдещето.
Кардинал Реймънд Лео Бърк
Кардинал Бърк, роден в Уисконсин, САЩ, е сред най-ярките представители на традиционализма в Църквата. Често влиза в конфликт с либералните позиции на папа Франциск, особено по въпроса за допускането на разведени до Евхаристията. Той също така се противопоставя на езика на Църквата по теми като контрацепция и хомосексуалност. Според него католически политици, които подкрепят правото на аборт, не трябва да получават причастие.
Кардинал Марио Грек
Марио Грек е малтийски куриален кардинал. Епископ на Гозо от 26 ноември 2005 г. до 2 октомври 2019 г. Генерален про-секретар на Синода на епископите от 2 октомври 2019 г. до 15 септември 2020 г. Апостолически администратор на Гозо от 2 октомври 2019 г. до 21 август 2020 г. Генерален секретар на Синода на епископите от 15 септември 2020 г. Кардинал дякон с титулярния дякон Санти Козма е Дамиано от 28 ноември 2020 г.
Кардинал Конрад Краевски
Ръководителят на Апостолическата служба за милосърдна дейност кардинал Конрад Крайевски пътува шест пъти до Украйна, за да занесе хуманитарна помощ и лекарства. Кардиналът донесе „прегръдката" на папата на местното население. „Няма ден, в който той да не се моли за Украйна", каза полският кардинал.
С наближаването на конклава светът с интерес следи кой ще поеме духовното лидерство на над един милиард католици – наследникът на папа Франциск ще има ключова роля в бъдещето на Църквата в един все по-разделен свят.