Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/svyat/article/19271170 www.bgdnes.bg

2024 г. ще бъде най-горещата досега

Тази година "почти сигурно" ще задмине 2023 г. като най-топлата в света, откакто се води статистика, обяви Европейската служба за климатичните промени "Коперник", цитирана от световните осведомителни агенции, предава БТА.

Данните бяха публикувани преди срещата на ООН за климата следващата седмица в Азербайджан, на която страните ще се опитат да договорят огромно увеличение на финансирането за борба с изменението на климата.

Реклама

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ обаче отслаби очакванията за преговорите.

От януари до октомври средната глобална температура е била толкова висока, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата година в света - освен ако температурната аномалия в през останалата част от годината спадне почти до нула, уточняват от "Коперник".

"Основната, фундаментална причина за рекордните температури през тази година е изменението на климата", каза директорът на службата "Коперник" Карло Буонтемпо пред Ройтерс. "Като цяло климатът се затопля. Той се затопля на всички континентите, във всички океански басейни. Така че със сигурност ще видим тези рекорди", добави той.

Учените твърдят, че 2024 г. ще бъде и първата година, в която планетата ще се затопли с повече от 1,5 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалния период (1850-1900 г.), когато хората са започнали да изгарят изкопаеми горива в индустриален мащаб.

Основна причина за глобалното затопляне са емисиите на въглероден двуокис от изгарянето на въглища, нефт и газ.

Соня Сеневиратне, климатолог във Федералния технологичен институт (ETH) в Цюрих, каза, че не е изненадана и призова правителствата по време на КОП29 да се споразумеят за по-категорични действия за намаляване на използването на изкопаемите горива в икономиката.

Реклама

"Ограниченията, които бяха определени в Парижкото споразумение, започват да се разпадат предвид твърде бавния темп на действията в областта на климата в целия свят", каза Сеневиратне.

Парижкото споразумение от 2015 г. предвижда държавите да се опитат да не допуснат глобалното затопляне да надхвърли 1,5 градуса по Целзий, за да избягнат най-тежките последици от него. Светът не е нарушил тази цел - която се отнася до средна глобална температура от 1,5 градуса Целзий в продължение на десетилетия, но от службата "Коперник" вече очакват светът да надмине целта около 2030 г.

Всяко едва забележимо повишаване на температурата подхранва екстремни метеорологични явления.

През октомври катастрофални наводнения убиха стотици хора в Испания, рекордни горски пожари обхванаха Перу. Наводненията в Бангладеш унищожиха повече от един милион тона ориз и цените на хранителните продукти се повишиха рязко. В САЩ ураганът "Милтън" също беше по силен заради предизвикани от човека промени в климата.

Данните на службата "Коперник" са от 1940 г. досега, като те се сверяват със статистика за световните температури от 1850 г. насам.

Четете още

Елизабет Кравец: Сълзи и кръв има на "Островът на 100-те гривни"

Елизабет Кравец: Сълзи и кръв има на "Островът на 100-те гривни"

Гореща среща! Стефания Колева и Деян Ангелов разговарят по къси панталонки

Гореща среща! Стефания Колева и Деян Ангелов разговарят по къси панталонки

Вижте Никол Станкулова по бански

Вижте Никол Станкулова по бански

НОВА МОДА! Вижте как щерката на Вергов носи бикини над дънките (Снимки)

НОВА МОДА! Вижте как щерката на Вергов носи бикини над дънките (Снимки)

Реклама
Реклама
Реклама