Изпълкомът реже новия ЦСКА

Изпълкомът на БФС почти единодушно ще гласува против новото дружество ФК ЦСКА. Правната комисия на футболния съюз вече каза "не" на проекта на Гриша Ганчев, който се опитва да замени настоящия ПФК ЦСКА АД с новорегистрирания клуб и той да заеме мястото на стария във "В" група.
Въпреки обществения натиск от страна на феновете членовете на Изпълкома нямат никакво намерение да погазват законите и да разрешат участието на ФК ЦСКА във "В" група. Шефовете във футболния съюз вече са провели серия от разговори помежду си, в които са обсъждали ситуацията с "червените". В тях се е стигнало до общото мнение, че няма как да бъде допуснато новото дружество, тъй като подобно решение ще бъде в сериозно противоречие с нормативните уредби. Президентът на БФС Борислав Михайлов е категоричен, че няма как да се разреши размяната на двете дружества. Михайлов се е консултирал за казуса и с високопоставени служители в УЕФА, чийто отговор също е отрицателен.
Твърдо против проекта на Гриша Ганчев са силните фигури в Изпълкома начело с Кирил Домусчиев, Йордан Лечков, Венцислав Стефанов, Наско Сираков, Камен Костадинов, Марин Митев, Михаил Касабов и Атанас Фурнаджиев. Срещу новия ЦСКА е и "червената" легенда Емил Костадинов, който неведнъж изрази мнение, че законите трябва да се спазват и компромиси повече не бива да се правят. Освен това в БФС сериозно се опасяват от санкции от страна на ФИФА и УЕФА, при положение че допуснат новия ЦСКА на мястото на стария. Освен самия Гриша Ганчев склонен да подкрепи идеята е бившият шеф на "Локо" (Сф) Николай Гигов. Оръжейният бос и Ганчев дори имаха идея да обединят "червено-черните" с ЦСКА, но и тази схема не проработи. Останалите членове на Изпълкома ще се съобразят с мнението на мнозинството и също ще гласуват против новия клуб. Ръководното тяло на футболния съюз се състои от 14 души, като, за да бъде взето решение, е нужно мнозинство от 8 гласа. Правната комисия гласува "против" със 7 на един гласа. Единственият "за" е адвокат Илко Стоянов. Очаква се с подобно мнозинство проектът да бъде отхвърлен и от Изпълкома. Той трябва да се събере през следващия месец.
В същото време бившият президент на "Левски" Томас Лафчис пламенно защити "червените".
"Говори се, че задълженията на ЦСКА са над 10 милиона към НАП - коментира Лафчис пред "Диема спорт". - Говорим за акционерни дружества, в които работят хора. Това, което гледам - ЦСКА декларира в последните години реални доходи. Ако се прегледат старите декларации на клубовете, ще видите голяма разлика в обявените суми и в реално получаваните суми. Кой е виновен? Тези, които крият огромни суми или... Със сигурност има много неща, които, ако някой търси, ще намери. Въпросът е в нормативната уредба. ЦСКА става аматьорски клуб, а в цял свят, като отидеш в аматьорския футбол - ти си изчистваш задълженията. В Италия един отбор, като има заслуги, правят реверанс към него и вместо примерно да отиде в трета дивизия, отива във втора. В Гърция АЕК имаше над 170 милиона евро задължения, опростиха се голяма част от тези задължения, останаха 7 милиона. После пак не можаха да ги платят, фалираха и отидоха в трета дивизия. Инициативата трябва да идва от държавата. Продължава да бъде същият клуб, почва да расте и на третата година е отново в професионалния футбол. Сумата на ЦСКА е била много по-малка преди години, има си закони. Обявяваш едно дружество в несъстоятелност, а футболистите са аматьори и ЦСКА няма активи. Какво предпочита държавата? Едно дружество да бъде оздравено и все пак да вземе нещо? Или да не вземе нищо. В Румъния пристига синдикът и казва: мога да реализирам вместо 5 милиона - 500 000. Отговарят да или не. Ако синдикът успее да заздрави дружеството, тогава нещата се запазват по друг начин. Клубът няма да отиде в небитието. Вижте "Локомотив" (Сф) - там ли му е мястото? На ЦСКА също? След като някой отбор е обявен в несъстоятелност, чак тогава да губи лиценза си. "Манчестър Юнайтед" дължи 350 милиона, "Реал" дължеше 600 милиона, но футболът е социален феномен. Те имат огромен брой фенове зад тях. Трудно е да се хване границата къде политиката се намесва в спорта. Отдавна политиката се меси в спорта и не само в България. Може да има и такива мотиви поведението на БФС и държавата. В другите казуси едва ли има политика. Едва ли има политик, който иска да тръгне срещу фенска маса от 1 милион души. Това са неща, които не можем да докажем. Правата на клубовете и феновете трябва да бъдат спазвани."