Възходи и падения в спорта през 2024 година!
И през 2024 година спортните звезди и най-големите тимове имаха своите възходи и падения. Олимпиадата в Париж донесе радост и нови герои за България. Други бяха застигнати от времето и сложиха край на кариерата. За читателите на "България Днес" представяме селекция с някои от върховите и скандалните мигове от изминалите 12 месеца.
Феноменалният Насар
Карлос Насар пренаписа историята на българските щанги и спорт като цяло. Тежкоатлетът е първият роден спортист, който триумфира с олимпийска, световна и европейска титла в една календарна година.
Българинът буквално смаза конкуренцията в категория до 89 кг, като на няколко пъти подобри и световния рекорд. Титлата на Насар в Париж бе първа за българските щанги от тази на Милен Добрев в Атина 2024.
"Пътят ми до титлите беше по-труден, отколкото самите състезания. Имах възходи и падения. Успях да се справя, макар и без моя треньор, който загина", споделя Насар.
В допълнение към неговите успехи Божидар Андреев завоюва бронз от игрите в Париж. Всичко това напук на драмите във федерацията по вдигане на тежести, която е затънала в дългове и финансови неволи.
Борбата се завърна
Българската борба възвърна позициите си на олимпийски игри. Семен Новиков донесе първия златен медал за България в Париж.
Борецът бе над всички в категория до 87 кг на класическия стил. Във финала натурализираният украинец разгроми със 7:0 световния вицешампион в категория до 82 кг Алиреза Мохмадипиани (Иран). Преди това българската борба нямаше олимпийска титла в борбата от 24 години.
За последно триумфира Армен Назарян в Сидни 2000. Новиков се превърна в единствения борец в класическия стил от Европа, стигнал до върха в Париж.
Няколко дни след него със златото се окичи и Магомед Рамазанов в категория до 86 кг свободен стил. Така България има отново олимпийски шампион в свободната борба от 1996 г. насам.
Гришо в Топ 10
Григор Димитров записа втората си най-силна година в своята кариера след 2017-а. Най-добрият ни тенисист завърши сезона под номер 10 в света.
За финал на годината българинът бе определен и за Спортсмен №1 на годината. Триумфът е още по-ценен, защото в гласуването участват играчите от АТП. Димитров е спечелил тяхното уважение с почтеността и професионализма, които демонстрира всеки ден на и извън корта.
Сезон 2024 бе сред най-силните в кариерата на Гришо. Той записа 46 победи в 64 мача. Спечели титлата в Бризбейн. Българинът стигна до финалите в Маями, Стокхолм и Марсилия. Бе на 1/4-финал на "Ролан Гарос" и US Open.
В края на сезона Гришо подари и невиждано шоу с Новак Джокович на българските си фенове в зала "Арена София".
Кралица Боряна
Боряна Калейн спечели сребърен медал на олимпийските игри в Париж. Така за първи път от Сеул 1988 година България има отличие в индивидуалната надпревара в художествената гимнастика. Грацията повтори успеха на Адриана Дунавска, която е единствената ни друга грация с медал от игри.
Българката изигра
най-силния турнир в живота си на най-големия спортен форум, като изпълни всичко без грешка както в квалификациите, така и във финала. Боряна реши да прекрати професионалната си кариера на върха и в края на годината обяви отказването си.
Ансамбълът с треньор Весела Димитрова остана четвърти в Париж, а преди това триумфира с европейската титла. Шампионатът на Стария континент бе пълен триумф за България с победата в отборната надпревара и абсолютната титла на Стилияна Николова.
Кобрата я дочака
Търпението и трудът на Кубрат Пулев бяха възнаградени и той се окичи със световен пояс. Най-добрият български боксьор спечели регулярната титла на WBA след категорична победа над Махмуд Чар в София. Така той стана първият българин, носител на такова отличие. Направи го на 43 години.
Кобрата явно няма намерение да спира. Той е изявил интерес да защитава пояса срещу Джарел Милър. Голямото бебе е 13-и в ранглистата. Друг американски боксьор поиска възможност да се бие с Пулев. При това като официален претендент. Третият в ранглистата Майкъл Хънтър предяви своите претенции.
100 години БФС - парад на сърдитите
Честването на 100-годишнината на БФС доведе в София най-големите шефове на световния футбол Джани Инфантино
и Александър Чеферин, но ще се запомни най-вече със скандалите след това.
В дните след галата Стилиян Петров и Димитър Бербатов нападнаха централата, че не са били поканени както подобава. Най-успешният треньор Димитър Пенев обяви, че е имал други задачи и затова не присъствал.
За капак в медиите изтече 20-секундно клипче от бурлеска танца на "Боряна денс" със заглавия, че галата е закрита със стриптийз.
През февруари би трябвало да има ново честване, на което да бъдат почетени най-изявените футболисти и треньори, които са били част от националния отбор. От сега е ясно, че сърдити пак ще има...
Бой на терена
Жесток скандал беляза оставането на ЦСКА-София извън евротурнирите. Двубоят с ЦСКА 1948 през май беше прекъснат от грозни сцени в последните минути.
Ултраси от сектор "Г" нахлуха на терена. Нервите им не издържаха, след като гостите водеха с 2:0. За момент телевизионното излъчване беше спряно, след като бесните фенове счупиха една от камерите на телевизията.
Кадрите показаха как един от полицаите лежи на земята, след като беше ударен от фен. Taрторът на сектор "Г" Иван Велчев пък нокаутира запалянко. Ударен бе делегатът.
След баталните сцени ЦСКА-София получи невиждана с години санкция от БФС. Общата глоба бе на стойност 34 300 лева. "Червените" бяха наказани с 3 мача без публика. Отборът не разчиташе на свои фенове и по време на гостуванията си до изтърпяване на санкцията.
Жени срещу мъже
Олимпийските игри в Париж ще се запомнят с огромния скандал, белязал женския бокс. Бяха допуснати две състезателки с мъжки хромозоми. Едната от тях се изправи срещу нашата Светлана Каменова на четвъртфиналите.
Българката загуби от тайванаката Лин Ю Тин. След последния гонг
Каменова показа на всички в залата знака на женския пол. Тя беше подкрепена от федерацията по бокс и от президента Румен Радев.
"Тя намери смелост да се бие не само за победа в един смятан за обречен мач, но и за отстояването на нормалността и олимпийските принципи в спорта", написа държавният глава във фейсбук.
Треньорът й пък се снима с надпис "Спасете женския спорт".
Дискусиите около Лин Ю Тин и Иман Халиф не стихват и до днес. Още повече че двете взеха златните медали в Париж.
Босът на "Ботев" (Пд) е опасен
С присвити сърца ще посрещнат новата 2025 година феновете на "Ботев" (Пд). Причината е неяснотата, която витае около бъдещето на клуба след изгонването на собственика Антон Зингаревич от България.
На милиардера е забранено да влиза в страната в следващите 10 години. По подобие на Майкъл Чорни преди той бе обявен за заплаха за националната сигурност.
Забраната на Зингаревич бе наложена в края на годината. Клубът и феновете застанаха зад президента си, но от ДАНС потвърдиха санкцията. Последваха няколко протеста на "жълто-черните" в Пловдив и София. Последният ход на "Ботев" е да покани на среща политици от различни партии заради ситуацията около Зингаревич. Той самият на този етап обяви, че не смята да се отказва от клуба. Как точно ще продължи да ги управлява, не е ясно.
Краснобаева избяга
Смятаната за бъдещата голяма звезда на българската художествена гимнастика Елвира Краснобаева избяга след края на олимпийските игри. Грацията и семейството й избраха тя да продължи да се състезава за Армения. Това стана, след като майка й бе крайно недоволна от факта, че дъщеря й не бе избрана да участва на игрите в Париж.
В крайна сметка Елвира напусна със скандал и Армения, където пропищяха от държанието й.
Местната федерация реши да прекрати договора с нея и да поиска възстановяване на направените разходи по гимнастичката. Семейството й отказва да плати. Бъдещето на Краснобаева в художествената гимнастика е под голяма въпросителна.