Боряна Калейн втора, Стилияна Николова трета в експеримент

Боряна Калейн завърши на второ място, а Стилияна Николова е трета в квалификацията на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан). Такъв тип състезание с необичаен регламент се провежда за първи път в историята на този спорт.

Калейн игра стабилно и натрупа актив от 135.700 точки, след като беше оценена с 36.200 на обръч, 33.000 на топка, 33.650 на бухалки и 32.850 на лента. Така тя завърши на второ място в квалификацията.

Николова събра актив от 135.550 точки (35.850 на обръч, 31.900 на топка, 35.000 на бухалки и 32.800 на лента) и зае трето място в класирането.

Световната шампионка от София 2022 София Рафаели завърши с общ сбор от 138.950 точки (35.800 на обръч, 34.500 на топка, 34.750 на бухалки, 33.900 на лента) и спечели квалификацията.

Топ 16 и максимум по две гимнастички от страна от пресявките се класират за първите "Крос битки". Националките намериха място сред най-добрите и утре ще спорят за отличията. Боряна Калейн ще изправи срещу Андреа Вердес (Румъния) със съчетание с топка на осминафинала, а Стилияна Николова излиза срещу Камила Сейдзаде (Азербайджан) също с композиция с топка. При евентуални победи Калейн ще срещне победителката от двойката Даниела Мунитс (Израел) - Милена Балдасари (Италия), а Николова - победителката между Екатерина Веденеева (Словения) - Панайота Литра (Гърция). И двата двубоя ще бъдат със съчетания с обръч на четвъртфинала.

България ще участва на всичките четири финала. Възпитаничката на Марияна Памукова, Калейн, си осигури място сред най-добрите осем на обръч, на топка и на лента. Николова намери място сред финалистките на бухалки.

Съдия за България в индивидуалната надпревара е Филипа Филипова, която днес беше в панела за трудност с тяло на обръч и на лента. Надпреварата утре започва в 11:00 часа.

Илиана Раева скочи на хейтърите: Има поток от омраза към гимнастичките!