Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/shou/article/20539135 www.bgdnes.bg

Черупки на миди и рапани лекуват рани

Пробив на наши учени! 

Отпадните води могат да се пречистват с обвивки от скариди 

Доли ТАЧЕВА

Мидите и рапаните могат да лекуват рани! Това доказаха наши учени от лабораторията към бургаския университет "Проф. д-р Асен Златаров".

Черупките от морските обитатели често се срещат на брега и служат за игра на децата, но отскоро те вече намират приложение и в медицината. Оказва се, че съставът им е над 93% калциев карбонат. Това е причината фокусът на специалистите да падне върху тях.

Реклама

"След като съберем черупките, ги обработваме механично, като ги натрошаваме със специални апарати. Технологията, която използваме, е така наречената безотпадна технология, благодарение на която извличаме от черупките калциев карбонат и калциев хлорид", разказва пред "България Днес" д-р Ганка Колчакова.

Получените чисти продукти от черупките на морските охлюви и мидите намират приложение в медицината, като помагат за възстановяване на наранявания, свързани с човешката костна тъкан. Едно от най-ценните приложения на извлечените и получени прахове е това, че с тяхна помощ могат да се изработят здрави костни импланти.

В лабораторията изследват и черупките от скариди. Учените откриват, че в тях се съдържа хитин - наричан още животинска целулоза, който се отнася към групата на трудно усвоимите въглехидрати. Веществото се съдържа в по-голямо количество в този вид черупки тъй като те са по-жилави. След тяхното механично и химично третиране се достигна до хитозан, който допринася за поддържане на нормални концентрации на кръвната захар, като подобрява усвояването на глюкозата в клетките.

"А след микровълново третиране може да служи за пречистване на отпадъчни води от бои, от пигменти. Хитозанът също така намира приложение и като хранителна добавка. Може да служи и за консервиране на храни", допълва д-р Колчакова.

Обект на изследване на специалистите от Бургас са и водораслите, които са източник за получаване на въглеродни материали и биогорива.

Четете още

Насекоми на 83 млн. години откриха в динозавърско находище

Насекоми на 83 млн. години откриха в динозавърско находище

Розови фламинги са най-новите квартиранти в столичния зоопарк (СНИМКИ)

Розови фламинги са най-новите квартиранти в столичния зоопарк (СНИМКИ)

Дезинфекцията убива бактерията човекоядец

Дезинфекцията убива бактерията човекоядец

Защо октоподите не живеят в Черно море? Ето къде и как да ги уловим!

Защо октоподите не живеят в Черно море? Ето къде и как да ги уловим!

Реклама