Полицията в Добрич плаши абитуриенти със смазани коли

Полицията в Добрич показа на абитуриентите зловещи гледки – останки от автомобили, смазани при тежки катастрофи. Сред тях беше и колата, в която преди месец и половина загинаха двама техни връстници, а други двама пострадаха тежко при връщане от фотосесия за бала.
Гледката е шокираща за младежите, повечето от които наскоро са навършили пълнолетие, предава Нова тв.
Това е първият път, когато полицията в Добрич организира подобна среща „очи в очи" с последиците от катастрофи.
„Целта на кампанията е да обостри вниманието на абитуриентите към опасностите на пътя – превишена скорост, алкохол, наркотици и упойващи вещества. Нашето желание е техният празник да премине благополучно и да остане само с хубави спомени", заяви говорителят на ОДМВР – Добрич Стоян Стоянов в ефира на „Събуди се".
Опитът на органите на реда показва, че около абитуриентските балове младежите стават по-дръзки и склонни към рисково поведение.
„Най-честите нарушения са излизане през страничните прозорци или покривните люкове на автомобилите", посочи инсп. Симеон Ангелов от „Пътна полиция" – Добрич.
Няколко души вече са били санкционирани за подобно поведение в последните седмици. За съжаление, има и катастрофи с фатални последици.
„През настоящата година, във възрастовата група 18–20 години, са възникнали 5 пътнотранспортни произшествия, с двама загинали и двама тежко ранени", съобщи инсп. Станимир Стоев.
Повечето от абитуриентите вече притежават шофьорски книжки или са в процес на обучение. Специалистите са категорични, че са необходими повече часове по теория и практика, за да бъдат младите шофьори адекватни на пътя.
„Масово не се спазват правилата за движение – отнема се предимство, кара се с превишена скорост, игнорират се пешеходните пътеки", каза Никола Стефанов.
„Има неправилни изпреварвания, неспазване на пътни знаци и преминаване на червен светофар", добави Мартин Щърбанов.
„Ходихме на фотосесия и един шофьор изпревари на завой. Видях го отдалече и веднага намалих – достатъчно, за да не се случи най-лошото", разказа Таня Димитрова.
Според автоинструктори момичетата подхождат с по-голямо внимание и отговорност към обучението.
„Абсолютно има разлика между момичета и момчета. Момичетата се справят по-добре", категоричен е автоинструкторът Траян.