Фолклорната певица Полина Димитрова представи песен, вдъхновена от дядо й

Втората си авторска песен с видеоклип представи младата фолклорна изпълнителка Полина Димитрова. „Моме, лично моме" е по нейни музика и текст, като е вдъхновена от любовта на дядо й към пиринските песни.
„Родена съм и съм израснала в София и в репертоара ми логично има много шопски песни, но благодарение на моя дядо от град Рила и на непосредствената му близост до Благоевград, преоткрих красотата и на пиринската песен. Завладяна от нея мелодията и текста се оформиха много бързо!", разказва възпитаничката по народно пеене на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров". За аранжимента Полина се доверява на Петьо Кръстев, с когото работи и за първия си проект „Рада мома".
Песента „Моме, лично моме" разказва за вечното и изконно чувство – любовта. „Ако сърцето ти е отворено за нея, тя може да те връхлети в най-неочаквания момент!", категорична е талантливата изпълнителка.
Видеоклипът е заснет в магичното село Ковачевица. Специално разрешение екипът, начело с режисьора Кольо Ст. Колев, получава да снима в местното училище „Йордже Димитров".
„Изборът на място не е случаен. От една страна Ковачевица е пример за просветен и религиозен център през Възраждането, място с богата история, което всеки българин трябва да посети. От друга създаването на селото се свързва с насилието, на което е подложено българското население от околността при помохамеданчванията през XVII век. На тези безмислени зверства аз противопоставям градивното чувство на любовта, за която пея", разказва Полина Димитрова. „И не на последно място исках да събера на едно място красотата на пиринската песен, магията и величието на Родопите и моят шопски произход, защото за мен българският фолклор е наистина уникален и моята мисия е да запозная младите с него, да им предам възхищението си, да ги върна към корените им. Фолклорът е модата, която ние българите трябва да следваме!", емоционална е младата певица.
В лентата участват и ученици на Полина Димитрова, която успоредно с музикалната си солова кариера е и преподавател по народно пеене, част от Група „Тефтени", Женски народен хор „Ангелите" и Етно група „Кипри".
Видеоклипът на „Моме, лично моме" може да гледате в официалния Ютуб канал на певицата ТУК.
Младата фолклорна изпълнителка Полина Димитрова е родена на 31 август 1997 г. в София. Въпреки че няма музикални корени и други музиканти в рода си, тя от ранна детска възраст проявява талант и интерес към пеенето. Преминава през ДВФ „Врабчета", „Лъвчетата", и Фолклорна формация „От Извора". На 13-годишна възраст започва да се занимава професионално с народно пеене, като е приета втора по успех в Национално музикално училище „Любомир Пипков", специалност „Народно пеене". Завършва бакалавърска степен по специалност „Музикална педагогика" в СУ „Св. Климент Охридски", а в момента следва магистратура в Национална Музикална Академия „Панчо Владигеров", специалност „Музикотерапия". Има опит като преподавател по музика повече от 8 години в две софийски училища.
Полина е носител на редица отличия от национални и международни конкурси: „Пиленце пее" (София), „Орфеева дарба" (София), „Напеви от Северозапада" (Монтана), „Орфеево изворче" (Стара Загора) и много други. Участвала е на фестивали в Азия и Европа. Пяла е в редиците на българските народни хорове „Големите български гласове" и „Космически гласове от България".
Успоредно със соловата си кариера като фолклорен изпълнител, в момента Полина Димитрова е част от Група „Тефтени", Женски народен хор „Ангелите", Етно група „Кипри". През 2023 г. създава собствена група по народно пеене към Клуб по фолклорни изкуства „Витоша" с названието Фолклорна формация „Акапелия", с която като вокален педагог успешно концертира в страната и чужбина.
Пише авторска фолклорна музика. Първият й самостоятелен проект е шопската песен „Рада мома" по неин текст и музика (2023 г.). В началото на 2025 г. издава и пиринската „Моме, лично моме", също по нейни текст и музика. Амбицията й е да създаде цял самостоятелен авторски албум с песни от различни фолклорни области.
Целта й е да популяризира българската народна песен, на която е отдадена и в която е влюбена. Мисията й е да запознае младите с нея, да им предаде своето възхищението към нашия фолклор и да ги върне към корените им като вечни устои за нашата национална идентичност и самосъхранение като народ и нация. Нейното творческо верую е: „Фолклорът е вечната мода, която ние българите трябва да следваме!"