Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/shou/article/20425477 www.bgdnes.bg

Певицата Петя Буюклиева: Вдигането на пенсионната възраст е геноцид!

Нека всеки да избере на каква възраст иска да спре да работи, предлага Ани Михайлова

"Мечтая за пенсияяя, още от детствотооо", пееха "Спринт" и това е много резонно. У нас обаче темата е все по-щекотлива и все по-малко вероятно е да прекарваш дните си честито с парите, за които си се трудил цял живот. Новото 20 е, че се подготвя проект според който ще се повишат възрастта и осигурителната вноска.

Реклама

Как реагират на това попитахме хората на изкуството, които би трябвало да са гласът на народа.

Любимата актриса от малкия екран и сцената Ани Михайлова е на мнение, че хората трябва да има право на избор. Независимо дали се касае за несъвършенства в системата, или това, че някои са принудени да работят, основното е всеки да прецени за себе си. Ако някой смята, че вече иска да излезе в заслужена почивка, защо не, коментира тя.

Освен че е надарена с комедиен талант, възпитаничката на Стефан Данаилов е и дипломиран психолог и затова отчита  факта, че на някои хора да работят по-дълго, им се отразява добре.

"Има такива, които започват да се чувстват излишни, щом се пенсионират, и това важи особено за мъжете. Притесняват се, че са неактивни, изпадат в социални страхове. Затова е важно да имат избор. Например наскоро видях една медицинска сестра на 89 години, действаща, която изглежда прекрасно и може би и заради това, че не спира да работи. При всеки е различно. Затова не трябва да е правило, закон, а избор. Да увеличат вноските, това е добре, защото ние не си даваме сметка, докато сме в активна възраст, колко е важно, смятаме, че е далеч в бъдещето, че едва ли ще доживеем, а тези моменти идват изведнъж. В миг разбираме, че сме остарели. Има и този момент, че с годините все по-трудно хората намират квалифицирана работа заради възрастта си. Тя е или по-тежка физически, или неблагодарна по друга причина, за съжаление", коментира още Ани Михайлова.

Тя припомня и колко е важно да не оставяме възрастните хора пенсионери да чувстват, че са останали без подкрепа от младите работещи, системата, държавата. И даде за пример първия белег за цивилизация. Това е находка на човешка бедрена кост, счупена и зараснала, което означава, че някой е отделил време, за да остане с този, който е получил травмата. Превързал е раната, преместил го е на безопасно място, пазил го е от хищници, носел му е храна и вода. Докато болният не се е оправил. Да помогнеш на друг човек в труден за него момент - това е постъпка, от която започва цивилизацията, припомни тя думите на антрополога Маргарет Мийд.

Реклама

"Ами като един работещ човек в момента удръжките от заплатата ми са колосални! От друга страна, като бъдещ пенсионер би трябвало да получа заслужената си пенсия. Разбирам, че има вече голямо разминаване в това. А вдигането на възрастта за пенсия като спасителен вариант вече води до, извинявам се, но до максимата на др. Сталин - "Има човек, има проблем, няма човек, няма проблем", смята Добрин Досев, звезда от филмите на Стефан Командарев и жрец на Мелпомена в Пловдивския театър. Сега там трескаво репетират "Берлин, Берлин" с режисьор Стоян Радев, а Досев е в ролята на генерал Мунц.

"Не могат да вдигат пенсионната възраст до безкрай. Не ми се вижда правилно. Създава се усещането, че възрастните хора са тежест. Звучи ми неморално", коментира Георги Златарев от трупата на театър "Възраждане" и куп БГ сериали.

Певицата Петя Буюклиева казва, че е абсолютно против подобни промени.

"Явно сме много зле, за да има подобни предложения. В Швейцария в едно малко селце, ако трябва един мост да се построи, дето живеят шепа хора, правят референдуми. Хората изнемогват на тази възраст, след 60-ата си година и у нас, и по света, за съжаление, често се разболяват. Имат нужда от много лекарства, силите ги напускат, не са така жизнени и трудоспособни и започват да си мечтаят за времето на социализма, когато се пенсионираха на 55 години. Млади пенсионери, гледат си щастливо внуците. Който иска, продължава да работи.

Ние ще станем едно жертвено поколение, тези, които сме минали през прехода, и смея да кажа, че ни очакват тъжни старини. Чудя се защо все искат по-възрастните хора да операт пешкира. Те не са заслужили да работят на старини. Едно, че са ниски пенсиите, второ - и да ги чакат повече. Имаше такъв случай с Борис Годжунов, Бог да го прости, бяхме на участие и той каза: "Искам да си умра по-рано, нямам пенсия, с всичките ми болести, кой ще ме гледа?!" Трябва ли такъв уникален творец да произнесе това. И той наистина си почина след това. Не е честно да вдигат възрастта, сигурна съм, че могат да намерят други механизми, за да допълват бюджета, но не с тази мярка. Това е геноцид спрямо родителите ни. Управляващите да намерят други възможности, нека не посягат на бедните и възрастните", апелира прочутата певица.

Как ги настигнем американците, отговаря сценаристът Тео Чепилов, който живее в Лос Анджелис. "За мен най-големият проблем в БГ пенсионната система е следният: как моето поколение ще си докажем годините стаж, след като през 90-те всички частни фирми бяха яко в сивия сектор, а след 2000 г. излязоха на светло със схемата "пишем те на минимална заплата, а после ти плащаме реалните пари на ръка".

За хонорарите по-добре да не отваряме тема. В резултат аз съм човек, започнал да работи на 16-годишна възраст и бачкал без почивка оттогава до ден днешен и не вярвам да успея да вържа на хартия така мечтаните 15 години трудов стаж, които да ми донесат пенсия при непълен осигурителен стаж в размер на 535,93 лв. Това е, разбира се, ако доживея до 67, което с моята парти история ще е цяло едно чудо. Естествено, ще се класирам за социалната пенсия за старост и сензационните 307,07 лв, ако навърша 70 години, при средна продължителност на живота в България за мъжете от... 70 години. Сърдечно благодаря! Накрая суровата истина е, че колкото и пари да дават, цялото поколение от децата на 90-те по-скоро няма да успеем да ги вземем.

Иначе американската система, като всичко зад Океана, е една идея по-сложна и включва няколко различни източника на доход след пенсиониране: социално осигуряване, пенсионни планове от работодатели и индивидуална пенсионна сметка. Социалното осигуряване е държавната пенсионна система и почти всички работещи тук плащат вноски към нея (6.2% от заплатата, плюс още 6.2% от работодателя). Трупаш кредити всяка година и са нужни поне 40 кредита за пенсия (нещо като 10 години работа). Възрастта за пенсиониране е 67 за пълна и 62 за намален размер. При плановете от работодателя най-популярният е 401(k). Там служителят избира каква част от заплатата му се внася в плана (примерно 5%), като често работодателят внася допълнително същия процент. Индивидуалната пенсионна сметка е нещо, което човек може сам да си открие, независимо от работодателя. За пример — ако изкарваш 5000 долара на месец (средна американска заплата) и се пенсионираш на 67, със социално осигуряване ще получаваш малко под 2000$ на месец. Ако обаче си внасял 401(k) за всичките си години работа (37), при същата заплата ще получаваш между 3400 и 4200$ на месец. Към това се добавя и социалната пенсия (2000$), така че може да се окаже, че като пенсионер правиш повече пари, отколкото като работещ човек. Другата добра новина е, че продължителността на живота в Америка е малко по-дълга и съответно продължителността на пенсията също — средно мъжете взимат пенсия около 12–13 години, а жените — между 15 и 18 години. За справка, в България официалните данни за средна продължителност на пенсията са: мъже — около 6–9 години, и жени — около 12–15 години".

Четете още

Петя Буюклиева ИЗБУХНА в "Хелс китчън": Гадино, не те ли е срам?

Петя Буюклиева ИЗБУХНА в "Хелс китчън": Гадино, не те ли е срам?

Певицата Петя Буюклиева:
Простих на момичето, убило с кола майка ми!

Певицата Петя Буюклиева: Простих на момичето, убило с кола майка ми!

Петя Буюклиева: 17-годишна уби мама

Петя Буюклиева: 17-годишна уби мама

Петя Буюклиева: Хич не ми пука за хейта в "Хелс китчън"

Петя Буюклиева: Хич не ми пука за хейта в "Хелс китчън"

Реклама
Реклама
Реклама