(МНОГО СНИМКИ) Внукът и правнуците на Калата откриха маската му в Сатирата
Първите актьори в театъра - Мутафова, Калоянчев и Лолова, греят на скулптурни маски
"Много се радвам, че дядо ми не е забравен. Всичко, което прави директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов, е невероятно! Трябва да остане паметта за великите ни артисти."
Това каза внукът на Георги Калоянчев от сина му Ивайло - Валентин, който дойде на откриването в четвъртък на маски на Калата, Мутафова и Лолова в Сатиричния театър.
Валентин Калоянчев, третият представител на великата фамилия, също се занимава с театър, без да е кандидатствал в НАТФИЗ - в Дупнишкия театър.
"Израснал съм с театъра във всичките му форми. Винаги съм се възхищавал и на дядо ми, и на баща ми, който сега очаквам да се върне от участие в провинцията", споделя още Вальо, който бе дошъл с любимата си жена и двамата си синове. "Нищо че са малки, исках да им покажа мястото, за което моят дядо си е дал живота", каза с усмивка Валентин.
Преди година внукът на Калоянчев се завърна у нас, след като завърши обучението си за военен пилот в Англия. За всеобща изненада Валентин загърби кариерата си в Лондон и се прибра у нас, защото искал да предизвика себе си в ново поприще. И разбира се, влюбил се и останал в България.
"Паметта на хората за великите трябва да е жива и с тази открита колона от скулптурни маски театърът показва своята признателност към актьори като Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев и Татяна Лолова. Отпред е бюстът на Алеко Константинов от Вежди Рашидов. Всичко започна от една маска на Радой Ралин, която ни подариха - беше останала в заведение, един човек я е взел и я донесе. Тя беше счупена, но е маската на Радой. На мен ми се видя важно да я запазя, да се превърне в символ, защото Радой Ралин е човекът, който прокара идеята за Сатиричен театър. След тези три маски ще направим и Георги Парцалев. Идеята е на месец да се случва поне по една маска", сподели директорът на Сатирата Калин Сърменов. Автор на маските е съученичката на Сърменов - скулпторът Кунка Димитрова.
"Ние сме театърът с най-много премиери, работата е успешната формула", заяви още Калин Сърменов.
Съвсем скоро предстои откриването и на стенописа "Небесен театър", който Сатирата прави съвместно с Художествената академия, обяви Сърменов. Всички плакатисти, които завършват, ще правят плакати на представления на Сатирата, след което ще бъдат подредени в изложба.