Ученици сами снимат филм

За първи път у нас!
Искат да покажат на света, че в България са се отнасяли най-добре с евреите
Филм, вдъхновен от българските евреи, създадоха ученици от Кърджали и сами станаха актьори в него. Лентата е по пиесата на драматурга Тадеуш Слободзянек. Историята разказва са изгорени над 100 евреи в полско градче през 1941 г.
"Имаме един действителен случай, за който поляците дълго време не са говорили, но този полски автор започва да се рови в архива и през 2008 г. излиза неговата пиеса, посветена на жертвите на Холокоста. Неговият призив е, че уроците от историята трябва да се осмислят", разказва пред "България Днес" Димитър Димов, ръководител на школата по история в средното училище в града "Петко Р. Славейков".
Филмът е с продължителност от 25 минути. Повод за създаването му е, че заедно с учениците искали да покажат как в Европа цивилизованите народи постъпват по начин, който е ужасяващ с евреите, докато в България такова нещо не се е случило.
Учениците, които влезли в ролята на поляци и евреи, са 11-и клас и сами разпределили героите помежду си. Общо във филма участвали 10 младежи - 4 момичета и 6 момчета.
"Не очаквах, че децата ще имат толкова голям интерес при заснемането на филма. Те изцяло поеха инициативата и преминаха през всички емоции - съпричастност, омраза и желание да помогнат в най-трудните времена. Сюжетът наистина ги накара да разсъждават, което за мен е най-важното", споделя Димов.
За да може филмът да е автентичен, единадесетокласниците имали нелеката задача да намерят стари дрехи, които да отговарят на периода от 40-те години.
"Момчетата бяха с тиранти и ризи, които леко накъсахме и изцапахме, а момичетата облякоха стари рокли. Но най-сложната задача беше да си намерят подходящи обувки. За целта учениците обиколиха селата. Баби и дядовци им услужиха със стари преплетени обувки и терлици", с усмивка разказва Димитър.