Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/krimi/article/20506736 www.bgdnes.bg

ШОК! Арестуваха лекари издавали фалшиви направления

Издадени били общо 1800 направления на стойност 18 000 лева, съобщи Нова.
Седем медици от Пловдив и Асеновград, сред които и собственик на медицински център, са арестувани за източване на крупни суми от Националната здравноосигурителна каса. От полицията и прокуратурата обясниха, че е била разбита схема за издаване на фиктивни медицински удостоверения за работа и направления.

Лекарите са арестувани за 24 часа. Срещу тях е повдигнато обвинение за документна измама. Според разследващите те са издавали направления за фиктивни микробиологични и паразитологични изследвания на лица за прием в учебни заведения, както и на хора, които са искали да започнат работа като готвачи, бармани или сервитьори.

Реклама

Разплитането на схемата започнало от кабинета на д-р Велислав Николов, който към момента е подсъдим по друго дело за източване на Здравната каса. В квартал „Столипиново" той има около 2000 пациенти. Там е познат като „докторът, който върши услуги".

Прокуратурата твърди, че д-р Николов и останалите лекари действали по схема. Пациенти искали направления за медицински изследвания, за да им се издаде удостоверение за започване на работа в хранителната индустрия. За услугата тарифата била между 10 и 20 лева, научи NOVA.

„Той им е казвал да си оставят личната трудова здравна книжка и че той ще се погрижи изследването да стигне до медицински център, откъдето да издадат необходимия документ и да оформят здравната книжка по надлежния ред, така че лицето да е клинично здраво, без въобще да бъде изследвано", обясни схемата районният прокурор на Пловдив Петър Петров.

Всички здравни книжки и направления стигали чрез куриери до медицински център в Асеновград. Лаборантите били обучени от управителя как да действат. „Да оформят по разпореждане на управителя на медицинския център здравната книжка и всички други необходими документи, така че лицето да се води здраво", каза още Петров.

NOVA потърси управителя на медицинския център, но той не беше на място.

Според разследващите за две години по тази схема са издадени над 1800 направления, като от Здравната каса са източени 18 000 лева. „Наказанието, което се предвижда от Наказателния кодекс за този вид деяние, е от две до осем години затвор", обясни наблюдаващият прокурор Димитър Костов.

Реклама

„Обществената опасност на деянието не произлиза от паричната стойност, а от всички последствия, които обществото търпи в следствие на фиктивните манипулации. Служителите на медицинския център съдействат на разследването", добави Костов.

Разследването започва в отдел „Икономическа полиция" след получена информация от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), съобщи директорът на Областната дирекция на МВР в Пловдив Станимир Калоферов, цитиран от кореспондента на БТА Ирина Шопова. Претърсени са осем жилища, лекарски кабинети, лаборатория и моторно превозно средство. Иззети са компютри, лични книжки, направления и друга документация. След анализ на данните и извършването на експертизи ще се преценява има ли замесени други лекари и дали НЗОК е източвана и с други манипулации.

Като извършител на измамата от прокуратурата посочват 59-годишния собственик на медицинския център, а другите - на възраст от 39 до 67 години, са помагачи.

Четете още

ЧУДО! Лекари спасиха българка получила инсулт и инфаркт едновременно

ЧУДО! Лекари спасиха българка получила инсулт и инфаркт едновременно

Парашутистка се самоубива в небето

Парашутистка се самоубива в небето

Напрежение в "Пирогов" заради починало 7-годишно дете

Напрежение в "Пирогов" заради починало 7-годишно дете

Разделиха таралежи, залепени като сиамски близнаци

Разделиха таралежи, залепени като сиамски близнаци

Реклама
Реклама
Реклама